Podsumowanie webinaru – #MEDIAchallenge: słoneczne i (cyber)bezpieczne wakacje

Udostępnij

Co jakiś czas w mediach pojawiają się ostrzeżenia przed przestępcami działającymi w sieci. Najczęściej wtedy myślimy, że to nas nie dotyczy. Oby tak było, ale zdecydowanie lepiej jest się odpowiednio zabezpieczyć. O tym w jaki sposób to zrobić, dowiecie się z najnowszego webinaru #MEDIAchallenge: słoneczne i (cyber)bezpieczne wakacje.

Zaprosiliśmy dwie ekspertki: Annę Kwaśnik i Beatę Frankowską z Państwowego Instytutu Badawczego NASK, by podzieliły się z uczestnikami wydarzenia swoją wiedzą.

Wiele naszych problemów wynika z własnych wyborów i działań. To oczywiście efekt naszej aktywności w mediach społecznościowych, brak zdrowego rozsądku:

Bardzo często już wsiadając do samolotu, zaczynamy relacjonować, gdzie jesteśmy i co robimy. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie to, że niestety takie informacje mogą być w różny sposób wykorzystane – tłumaczy Anna Kwaśnik z NASK.

Koniecznie obejrzyj cały webinar

Tak naprawdę w tych niewinnych postach podajemy bardzo cenne dla przestępcy dane. Na przykład, że nie ma nas w domu i najprawdopodobniej nie będzie przez dłuższy czas. By wszystkie, a przynajmniej niektóre z informacji dotarły tylko do wybranego grona znajomych, należy  odpowiednio zmienić ustawienia prywatności dla swojego konta.

Nasze ekspertki pokazały to na przykładzie Facebooka, który ma rozbudowany i trochę skomplikowany dla kompletnych laików system zarządzania prywatnością. Krok po kroku wytłumaczyły, jak odpowiednio zabezpieczyć konto.

Swoje wystąpienie poświęciły też ogólnemu zabezpieczaniu różnych naszych kont. To czuły element naszego bezpieczeństwa, bo od przejęcia konta e-mail czy profilu w sieciach społecznościowych, często zaczynają się różne nieszczęścia.

Uwierzytelnienie dwuskładnikowe jest jedną z najbezpieczniejszych metod ochrony kont, zarówno bankowych, jak i w różnych mediach społecznościowych – tłumaczy Beata Frankiewicz i gorąco namawia do jego używania.

Innym często występującym zagrożeniem, które nie występuje tylko w wakacje, są fałszywe strony. Ich wygląd oraz działanie pokazała na kilku przykładach Beata Frankiewicz, tłumacząc uczestnikom spotkania, jak się przed nimi ustrzec.

To tylko niektóre z tematów, które poruszyliśmy podczas naszego webinarium. Gorąco zachęcamy do obejrzenia całego wydarzenia.

SMS