baza wiedzy edukacja

Witaj w naszej bazie wiedzy

TO MIEJSCE POŚWIĘCAMY EDUKACJI MEDIALNEJ, NARZĘDZIOM DO WERYFIKACJI FAKE NEWSÓW ORAZ LINKOM DO POLECANYCH SERWISÓW.

Kompetencje cyfrowe 4.0: komponenty, rozwój, zastosowania

Termin „kompetencje cyfrowe 4.0” nawiązuje z jednej strony do czwartej rewolucji przemysłowej, określanej przez takie słowa klucze, jak m.in. internet rzeczy , big data, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe, interfejsy człowiek-komputer, z drugiej –  do rewolucji cyfrowej w obszarze metod i technik nauczania. Tę ostatnią określa się wspólną nazwą: ‘edukacja 4.0’. To co wyróżnia cyfrową […]

Czytaj więcej >

Jak przebić bańkę informacyjną? Kompetencje medialne w dobie algorytmów

Pojęcie bańki informacyjnej spopularyzowało się w ostatnim czasie, głównie za sprawą dyskusji dotyczącej filtrowania treści w internecie. Bywa stosowane zamiennie z określeniem „bańka filtrująca”, które ma jednak nieco węższe znaczenie. Bańka informacyjna odnosi się zasadniczo do każdej sytuacji, w której określona osoba ma dostęp do mało zróżnicowanego zestawu informacji. Każdy z nas, w pewnym sensie, […]

Czytaj więcej >

Fake news i dezinformacja w mediach społecznościowych – źródła, mechanizmy rozprzestrzeniania, sposoby identyfikacji

Fake news bywa różnie definiowany, lecz najogólniej mówiąc jest to informacja odnosząca się do aktualnych wydarzeń, zawierająca treści niezgodne z faktami. Różnorodne formy zniekształcania informacji w przekazach medialnych są prawdopodobnie tak stare jak sama komunikacja masowa, jednak współcześnie za sprawą powszechnego wykorzystania mediów społecznościowych w procesach informacyjno-komunikacyjnych, temat fałszywych wiadomości po raz kolejny wzbudza ogromne […]

Czytaj więcej >

Jak pomóc dzieciom i młodzieży odnaleźć się w dobie sztucznej inteligencji?

Sztuczna inteligencja już teraz nie odstępuje nas nawet na krok. Postarałem się przybliżyć ten temat dzieciom i młodzieży w dostępnym na stronie cempolska.pl artykule „Czym w istocie jest sztuczna inteligencja i gdzie ją na co dzień spotykamy?”. Sztuczna inteligencja stanowi także tarczę chroniącą (niestety – nie całkiem skutecznie…) przed zalewem tak zwanych fake news, czyli […]

Czytaj więcej >

Czym w istocie jest sztuczna inteligencja i gdzie ją na co dzień spotykamy?

O sztucznej inteligencji dużo się ostatnio mówi. Jedni twierdzą, że jest dobra, a inna – że zła. Jest dobra, bo dzięki niej różne urządzenia techniczne są łatwiejsze i wygodniejsze. Po prostu lepiej nam służą. Z pewnością korzystasz często ze sztucznej inteligencji, nie wiedząc o tym! Jeśli korzystasz ze smartfonu, tabletu albo laptopa – to umieszczone […]

Czytaj więcej >

Czy sztuczna inteligencja może pomóc w zwalczaniu fałszywych informacji?

Rozwój Internetu jako łatwo dostępnego i niezmiernie bogatego w treści źródła informacji jest wielkim osiągnięciem cywilizacyjnym. Czasem rewolucja wniesiona przez Internet bywa porównywana ze skutkami wynalezienia druku przez Gutenberga – ale to porównanie znacznie zaniża realną ocenę ważności komunikacji cyfrowej. Dzięki powstaniu, upowszechnieniu i nasyceniu treściami Internetu została otwarta droga do realizacji ambitnego zamierzenia, by […]

Czytaj więcej >

Czym jest software?

Software. Po polsku posłużymy się raczej słowem oprogramowanie, a zatem spisanymi i wgranymi do maszyny kalkulującej regułami pozwalającymi jej kalkulować. Wiemy o software dziś tyle, że stało się najpotężniejszym z sektorów cyfrowego świata i z pewnością wiele wskazuje na to, że przyszłość należy do jego twórców.   Software najprościej rozumieć jako dopełnienie hardware, czyli miękką, zakodowaną […]

Czytaj więcej >

Jak matematyczność kształtuje kulturę cyfrową?

Zrozumieć i opisać świat za pomocą liczb, by potem rządzić nim za pomocą matematyki to idea, która stała się konstytucją kultury cyfrowej. Wciąż nie widać alternatywy dla tego sposobu przetwarzania świata. Wynalezienie liczb i sposobów liczenia było obok języka, obrazów czy muzyki jedną z kulturowych metod radzenia sobie z chaosem i naturą. Matematyczność okazała się z […]

Czytaj więcej >

Co warto wiedzieć o cyfrowym oceanie danych?

Jeśli wiedza to uporządkowane informacje, to jednocześnie współczesny porządek informacji to mniej lub bardziej ujarzmiony ocean cyfrowych danych. Informacje są dla nas autentycznie ważne i informujące, kiedy opowiadają nam świat w zrozumiały i przystępny sposób, tylko wtedy przekładają się na wiedzę. Dane natomiast są cyfrowym kodem, który opisuje świat na potrzeby komputerowych kalkulacji i musi […]

Czytaj więcej >

Interfejsy: mosty między ludźmi a cyfrowym światem

Żeby możliwa była komunikacja, potrzebne jest pośrednictwo. Ludzie, którzy chcą się porozumieć, potrzebują wspólnej przestrzeni, czasu i jakiegoś uzgodnionego sposobu, który skutecznie przeniesie to, co chce przekazać jedna osoba drugiej czy kolejnym. Tradycyjnie takimi pośrednikami są dźwięki, słowa, muzyka, języki, mimika i gesty, obrazy, a sprawa pośrednictwa ma naturę niezwykle wzniosłą. Sam Bóg zdecydował, że […]

Czytaj więcej >

Archive

Potężnyu serwis archiwujący cenne materiały tekstowe, fotograficzne i wideo i udostępniający je wszystkim internautom. Znajdują się w nim częśto unikatowe kolekcje.

Czytaj więcej

FotoForesenics

Serwis do analizy zdjęć.

Czytaj więcej

Sentinelhub

Narzędzie do wyszukiwania, przeglądania i pobierania zdjęć satelitarnych z satelitów Sentinel i Landsat. Przydatne w śledzeniu zjawisk geograficznych jak powodzie, susze.

Czytaj więcej

Search Engine Colossus

Katalog wyszukiwarek z całego świata. Często są to specjalistyczne narzędzia wyszukujące w zasobach, których nie ma w Google albo są dla tej wyszukiwarki niedostępne.

Czytaj więcej

Yandex map

Popularna, szczególnie wśród dziennikarzy śledczych, aplikacja mapowa o podobnej funkcjonalności do Google Map. Jej głównymi zaletami i przewagami nad Google Maps są lepsze odwzorowanie map w Europie Wschodniej, szczególnie Rosji i Ukrainie oraz możliwość wyszukiwania obrazem, elementów powiększonego zdjęcia.

Czytaj więcej

Instagram Explorer

Wyszukiwarka zdjęć w serwisie Instagram. Można wyszukiwać na podstawie lokalizacji czyli np. wszystkie zdjęcia opublikowane z wybranego miasta. Bardzo przydatną funkcją jest wyszukiwanie według daty wykonania zdjęcia.

Czytaj więcej

TikTok Quick Search

Doskonała wyszukiwarka dla serwisu TikTok. Potrafi wyszukać filmy uwzględniając nazwę hashtagu, konta oraz słowa kluczowe. Wykorzystywana w śledztwach dziennikarskich do wyszukiwania oryginalnych nagrań opublikowanych w tym serwisie.

Czytaj więcej

Lyzem search

Wyszukiwarka treści dla serwisu Telegram. Przeszukuje m.in. nazwy kont i treści postów w tym serwisie.

Czytaj więcej

TweetDeck

To jedno z najpopularniejszych narzędzi wśród dziennikarzy do Twittera. Jego główną zaletą jest prezentacja tweetów, list i wyników wyszukiwania w formie kolumn, a także wyrafinowane możliwości filtrowania tweetów.

Czytaj więcej

Zoom Earth

Ciekawa mapa z satelitarnym obrazem sytuacji pogodowej na wybranym obszarze. Wybierasz dzień, godzinę i minutę i możesz zobaczyć zmiany pogody w ostatnich 5 godzinach.

Czytaj więcej

Poradnik: “Cyberbezpieczne wakacje”

Poradnik prezentuje najczęściej spotykane metody, które internetowi oszuści wykorzystują w czasie wakacji. Znajdziecie też zestaw dobrych rad, dzięki którym nie staniecie się ofiarami cyberprzestępców.

Czytaj więcej >

Poradnik: “Media społecznościowe w szkole”

To niewielki, napisany w przystępnej formie podręcznik na temat używania mediów społecznościowych w szkole wydany w ramach Akademii NASK.

Czytaj więcej >

Czy rodzice nadużywają wizerunku dziecka i jakie mogą być tego konsekwencje?

Rodzice często chwalą się zdjęciami swoich dzieci w internecie. To często zabawne sytuacje, sceny z wakacji. Najczęściej nie zdają sobie sprawy, że po kilku, kilkunastu latach te niewinne fotografie mogą być dla ich dzieci problemem.

Czytaj więcej >

ABC Cyberbezpieczeństwa

Przygotowana przez NASK w ramach projektów OSE (Ogólnopolska Sieć Edukacyjna) publikacja zawiera przygotowane w przystępny sposób informacje na temat cyberbezpieczeństwa, higieny cyfrowej czy profilaktyki bezpiecznych zachowań w internecie. Można ją pobrać na stronie OSE IT Szkoła.

Czytaj więcej >

Edukacja medialna. Poradnik dla rodziców i nauczycieli

Bezpłatny poradnik, w którym w prosty i przystępny sposób zaprezentowano w jaki sposób rodzice i nauczyciele mogą edukować w tematyce mediów.

Czytaj więcej >

Naucz mnie…jak być CyberOdpornym

Ciekawy podręcznik, dedykowany nauczycielom, na temat cyberbezpeczeństwa, przeciwdziałaniu fake newsom i dezinformacji.

Czytaj więcej >

Raport: “MH17 trzy lata później”

Obszerny raport organizacji Bellingcat zajmującej się dziennikarstwem śledczym i fact-checkingiem na temat zestrzelenia samolotu holenderskich linii lotniczych MH17 nad Ukrainą.

Czytaj więcej >

Edukacja medialna z Radiem Gdańsk

Rozgłośnia Polskiego Radia Gdańsk prowadzi cykl audycji na temat edukacji medialnej. Audycji można posłuchać w każdą środę na antenie albo odsłuchać archiwalne odcinki na stronie radia.

Czytaj więcej >

Bellingcat

Najsłynniejszy serwis dziennikarstwa śledczego. Kopalnia wiedzy na temat metod i narzędzi do weryfikacji informacji.

Czytaj więcej >

Stop dezinformacji

Przewodnik dla dziennikarzy i redakcji autorstwa Fundacji Panoptykon.

Czytaj więcej >

Demagog

Najstarszy polski serwis fact-checkingowy. Kopalnia wiedzy na temat dezinformacji. Eksperci Demagoga prowadzą również kanał na YouTube. Naprawdę warto.

Więcej informacji o serwisie demagog znajdziesz tu: https://demagog.org.pl

Czytaj więcej >

#WLACZWERYFIKACJE

Konto na Twitterze fact-checkerów z NASK.

Czytaj więcej >

FakeHunter

Serwis fact-checkingowy prowadzony przez Polską Agencję Prasową.

Czytaj więcej >

Fakenews.pl

Portal należący do Fundacji "Przeciwdziałamy dezinformacji", gromadzący i demaskujący fake newsy z całego świata.

Czytaj więcej >

AFP Sprawdzam

Polska wersja serwisu fact-checkingowego AFP, jednej z największych agencji prasowych na świecie.

Czytaj więcej >