Miniony rok w Centrum Edukacji Medialnej Radia Kielce był pełen inicjatyw, które wspierały rozwój kompetencji cyfrowych i medialnych wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Nasze działania opierały się na zaangażowaniu zespołu CEM, dziennikarzy Radia Kielce i współpracowników, których wiedza i pasja nadają edukacji medialnej wyjątkowy wymiar.
W 2024 roku świętowaliśmy nasze 2. urodziny i zorganizowaliśmy dziesiątki warsztatów dla różnych grup wiekowych. Uczestnicy zgłębiali tajniki rozróżniania faktów od fake newsów, bezpieczeństwa w sieci czy tworzenia treści multimedialnych. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty dziennikarskie w ramach Radiowej Akademii Dziecięcej, gdzie uczestnicy mogli spróbować swoich sił w profesjonalnym studiu radiowym. Zwieńczeniem roku były warsztaty mikołajkowe, które zachwyciły dzieci i młodzież, dając im szansę przeprowadzenia wywiadu z samym Świętym Mikołajem.
Radiowa Akademia Dziecięca stała się przestrzenią, w której najmłodsi mogli poznać tajniki pracy w radiu pod okiem dziennikarzy Radia Kielce, a także aktorów, logopedów oraz terapeutów. Skupiliśmy się na tym jak wygląda praca w radiu, jak przygotować się do pracy na antenie, jak powstaje audycja i prowadzić wywiady, a także na co trzeba zwrócić uwagę, tworząc słuchowiska.
Zwiedzanie Radia Kielce oraz multimedialnej wystawy Centrum Edukacji Medialnej, warsztaty „Jak nie dać się fake newsom?” to atrakcje, jakie czekały na odwiedzających w ramach Nocy Innowacji. Wydarzenie kierowane było do dzieci, rodziców, dorosłych oraz seniorów.
Wsparcie rodziców w edukacji cyfrowej dzieci jest kluczowe. Dzięki współpracy z asp. Małgorzatą Perkowską-Kiepas z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach zorganizowaliśmy warsztaty w ramach Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwna na temat zagrożeń online i ochrony dzieci przed cyberprzemocą. Rodzice wychodzili z nich wyposażeni w wiedzę niezbędną w cyfrowym świecie.
Kontynuowaliśmy również rozwój podcastu „Pokolenie jutra”, który w tym roku przyciągnął wybitnych gości, m.in. dr. Huberta Niewiadomskiego, prof. Ewe Boksę, Mateusza Pawlika, Marcina Zagórskiego, Joannę Piekarską czy Izabelę Tomaszewską. Inspirujące rozmowy o cyberbezpieczeństwie, nowych technologiach w weterynarii i sporcie, a także wpływie na rozwój mowy, fizyce, muzyce, sztucznej inteligencji i technologiach pokazały, jak wiele fascynujących obszarów czeka na odkrycie. Wśród podcastów realizowaliśmy także „Erystykę” – o sztuce prowadzenia sporów i stosowania odpowiednich zabiegów erystycznych, językowych, umiejętności argumentowania, aby bronić głoszoną tezę czy poglądy.
Każda z naszych inicjatyw ma jeden cel – wspierać rozwój poprzez budowę świadomego, krytycznego i odpowiedzialnego społeczeństwa w świecie mediów. Rok 2024 był dowodem na to, że edukacja medialna jest nie tylko potrzebna, ale i fascynująca. Dziękujemy wszystkim, którzy byli jej częścią. Rok 2025 to nowe projekty i kolejne okazje do wspólnego rozwijania umiejętności, które kształtują przyszłość nas wszystkich.