Akcja edukacja – pomóż dziecku zrozumieć świat mediów

Udostępnij

Rozwijanie kompetencji medialnych u dzieci i młodzieży to klucz do odróżniania informacji fałszywych od prawdziwych. Wspieranie najmłodszych w poznawaniu świata mediów nie tylko pozwala na bezpieczne korzystanie z cyfrowych udogodnień, ale również buduje rodzinne więzi.

Informacje pochodzące z mediów codziennie bombardują nieukształtowane umysły naszych dzieci. Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć je krytycznego analizowania przekazów. To bardzo ważne, żeby rodzice dbali o równowagę pomiędzy światem wirtualnym a rzeczywistością i tym samym dawali dzieciom dobry przykład. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom Centrum Edukacji Medialnej z Kielc organizuje kolejne bezpłatne spotkanie, które będzie poświęcone edukacji medialnej. Podczas webinaru MEDIAchallenge: cyfrowa rzeczywistość a edukacja medialna w rodzinie,  który odbędzie się 27 kwietnia, dr Agnieszka Iwanicka, pedagog i medioznawczyni, omówi rolę rodzinnej edukacji medialnej i kompetencji cyfrowych rodziców. Odpowie na pytanie, czy da się współcześnie wychować dziecko bez udziału mediów elektronicznych, oraz – jak (i czy w ogóle?) rozszerzać jego umiejętności technologiczne. Skupi się też na dobrostanie cyfrowym dziecka – przybliży to pojęcie i wyjaśni, jak do niego dążyć.

– Media to ważny filar współczesności, nieodłączny element edukacji młodego pokolenia. Wiek, w którym dzieci rozpoczynają swoją przygodę z urządzeniami elektronicznymi, obniża się. Internet staje się dla nich naturalnym środowiskiem, oferując nieograniczone możliwości. Jednocześnie należy pamiętać, że wchodzenie w interakcję z wirtualną przestrzenią niesie ze sobą pewne zagrożenia, dlatego kluczowe jest nieustanne edukowanie w zakresie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z jej zasobów

zauważa dr Paulina Prędotka, dyrektor Centrum Edukacji Medialnej.

Edukacja medialna to nie tylko zadanie dla nauczycieli, ale również dla rodziców i całego otoczenia dziecka. Właściwie zorganizowana i systematycznie prowadzona stanowi podstawowy element wychowania oraz kształcenia młodych ludzi. Dzięki niej zdobywają niezbędną wiedzę i umiejętności, które pozwolą rozsądnie wykorzystywać cyfrowe środki masowego przekazu.

Aby wziąć udział w kolejnym spotkaniu z cyklu #MEDIachallenge wystarczy zarejestrować się na stronie: www.cempolska.pl/konferencje.  Zainteresowane osoby mogą otrzymać zaświadczenie o uczestnictwie w webinarium.

Centrum Edukacji Medialnej to miejsce nauki o mediach, a w szczególności o tym, jak odróżniać informacje prawdziwe od fałszywych. Skupia się na rozwijaniu w Polsce edukacji medialnej, ukazywaniu sposobów walki z fake newsami i dezinformacją. Funkcjonuje w trzech obszarach: interaktywnej wystawy składającej się 10 stref edukacyjnych (historii mediów, historii radia, odsłuchu audycji, edukacyjnej, rozszerzonej rzeczywistości, wiedzy, studia Green Screen, studia nagraniowego, studia Dolby Atmos, fake newsów), strony internetowej (www.cempolska.pl) z konspektami lekcji na temat edukacji medialnej dla nauczycieli i uczniów oraz rozwijaną bazą wiedzy, specjalnych wydarzeń (tj. konferencji, szkoleń, dyskusji panelowych).