Bezpłatne warsztaty z fact-checkingu w Centrum Edukacji Medialnej

Udostępnij

Centrum Edukacji Medialnej, wraz z organizatorami Google News Initiative oraz Stowarzyszeniem Demagog, zaprasza na bezpłatne szkolenie: ,,Odporni na dezinformację: Warsztaty z fact-checkingu dla mediów”, które odbędzie się 29 września 2023 roku o godzinie 10.30. Celem spotkania jest udzielenie lokalnym dziennikarzom, blogerom, aktywistom oraz osobom działającym w NGO-sach wsparcia w walce z dezinformacją.

W najbliższym czasie czeka nas maraton wyborczy. Efektem jest zwiększona aktywność kampanii dezinformacyjnych, manipulacji i zwykłych kłamstw, które pojawiają się w przestrzeni publicznej. Tego typu działania, jak pokazują przykłady wyborów w Stanach Zjednoczonych czy Francji, mogą negatywnie wpływać na proces wyborczy. Wiedza na temat odpowiednich metod weryfikacji jest konieczna, by skutecznie odróżnić prawdę od fałszu.

Ważną rolę w przeciwdziałaniu tym zjawiskom odgrywają media, weryfikując, a tym samym zapobiegając rozprzestrzenianiu się dezinformacji. Szczególne znaczenie mają media lokalne, które są pierwszym i często jedynym źródłem informacji.

Celem warsztatów jest dostarczenie dziennikarzom, blogerom i aktywistom z województwa świętokrzyskiego profesjonalnych narzędzi oraz wiedzy, która pozwoli im aktywnie uczestniczyć w procesie fact-checkingu.

Zajęcia poprowadzą eksperci ze Stowarzyszenia Demagog: dr Aleksandra Monkos oraz Adam Maternik.

W programie m.in. :

  • Sposoby rozpoznawania dezinformacji, fake newsów i innych rodzajów fałszywych informacji.
  • Fact-checking polityków – dezinformacja przed wyborami i techniki manipulacji.
  • Przydatne narzędzia weryfikacji informacji (m.in.: Google Toolbox).
  • Jak nie paść ofiarą dezinformacji. Skuteczna ochrona dziennikarzy.
  • Jak w krótkim czasie zweryfikować zdjęcie lub nagranie wideo?
  • Jak ustalić wiarygodność źródeł informacji w internecie?
  • Jak efektywnie przeszukiwać zasoby internetu?
  • Jak budować odporność czytelników na dezinformację?
  • Deepfake i inne zagrożenia wynikające z wykorzystania AI?

Warunkiem udziału w warsztatach jest rejestracja na stronie: https://docs.google.com/forms/d/1i-d2R8Sx6FkhB3-7XWcm1A-1JMBdWLCRuGRiuNvqauI/

Po warsztatach każdy z uczestników otrzyma certyfikat Google News Initiative potwierdzający umiejętności i wiedzę na temat fact-checkingu i narzędzi służących weryfikacji.

Bezpłatne warsztaty odbędą się w pomieszczeniach interaktywnej wystawy Centrum Edukacji Medialnej w Kielcach (ul. Radiowa 4). Miejsce jest unikatowe w skali kraju. Skupia się na propagowaniu i rozwijaniu w Polsce edukacji medialnej, ukazywaniu sposobów walki z dezinformacją. Centrum dostarcza wiedzy na temat historii mediów. Uczy, jak właściwie identyfikować gatunki medialne, być odpowiedzialnym odbiorcą komunikatów, bezpiecznie korzystać z mediów.

Czas trwania warsztatów to około 3,5-4 godziny. W trakcie przerw przewidziany jest poczęstunek dla uczestników.

Dodatkowe informacje:

Centrum Edukacji Medialnej

tel. kom. (+48) 509 661 615

e-mail: biuro@cempolska.pl