CEM w centrum uwagi

Udostępnij

Centrum Edukacji Medialnej w Kielcach – jedyną tego typu placówkę w kraju – odwiedziło w ciągu miesiąca już 400 uczniów.

Pierwsza część oferty edukacyjnej CEM poświęcona jest współczesnemu radiu. Uczniowie poznają „od kuchni” Radio Kielce. Obserwują pracę dziennikarzy, realizatorów tworzących program „na żywo”, poznają technikę radiową. Później przechodzą do sąsiedniego budynku, gdzie mieści się Centrum. Poznają historię mediów, uczą się rozpoznawać gatunki medialne, poznają metody obrony przed manipulacją. Bawią się rozszerzoną rzeczywistością, próbują swoich sił jako dziennikarze.  Kulminacyjna część wystawy poświęcona jest fake newsom. W niej odwiedzający mogą naocznie przekonać się, jak niewiele trzeba, by stworzyć wprowadzający w błąd przekaz.

Katarzyna Adamczyk, nauczycielki z SP nr 2 im. I.J. Paderewskiego w Staszowie, która już odwiedziła CEM, nie kryje zachwytu po wizycie.

Młodym ludziom wydaje się, że znają i rozumieją nowoczesne media. Ale to złudzenie. Wspaniale zostało to pokazane i wyjaśnione w CEM. Przyjadę tu jeszcze nie raz. Właściwie każda klasa, każdy uczeń powinien tu przyjść – mówi .

Według Ani i Zosi, uczennic klasy VIII z SP nr 1 im. Stanisława Staszica w Kielcach, CEM jest miejscem, które uświadamia, jaka odpowiedzialność spoczywa na nas wszystkich za rozprzestrzeniane informacje.

Przecież dzisiaj wszyscy jesteśmy nadawcami – podkreśla Ania.

Podczas zajęć wykorzystywane są również dwa krótkie filmy z udziałem znanych aktorów: Jerzego Stuhra i Cezarego Pazury.

Poza warsztatami dla grup szkolnych, trwają w CEM intensywne prace nad zaplanowaną jeszcze w tym roku konferencją. Jej tematem będą zagrożenia internetowe – dezinformacja i manipulacja.  

Zajęcia w CEM odbywają się od poniedziałku do piątku. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja, którą umożliwia strona internetowa: https://cempolska.pl/rezerwacje.