Centrum Edukacji Medialnej — niezwykłe miejsce na edukacyjnej mapie Polski ma już rok!

Udostępnij

Centrum Edukacji Medialnej (CEM) to nowoczesna placówka edukacyjna, która działa przy Polskim Radiu Kielce. Jej celem jest kształtowanie kompetencji medialnych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, ze szczególnym uwzględnieniem walki z dezinformacją i fake newsami. W ciągu roku z wystawy interaktywnej CEM skorzystało ponad 9 tys. osób. Cała oferta Centrum dostępna jest bezpłatnie.  Z okazji rocznicy Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało specjalny film na temat Centrum, który promowany jest w mediach społecznościowych oraz dystrybuowany do szkół w całej Polsce. 

W filmie CEM zaprasza do zwiedzania multimedialnej wystawy, która składa się z 10 stref edukacyjnych. Każda z nich poświęcona jest innemu aspektowi mediów, takim jak historia radia, telewizja, prasa, internet czy dezinformacja.

Wystawa jest wyposażona w nowoczesne technologie, które pozwalają na aktywne uczestnictwo zwiedzających. Między innymi w studiu green screen każdy może nagrać telewizyjny serwis informacyjny czy wcielić się w prezenterkę pogody albo komentatora sportowego. W specjalnej strefie dostępne są stacje radiowe z całego świata, a studio Dolby Atmos dostarcza niezapomnianych wrażeń dźwiękowych. Każdy może sprawdzić swoją wiedzę o mediach w interaktywnych quizach.

CEM prowadzi również wiele  aktywności towarzyszących, dostępnych nie tylko na terenie województwa świętokrzyskiego, ale również poza nim. To przede wszystkim webinaria, podczas których uznani eksperci, najczęściej ze środowiska naukowego, prezentują w przystępny sposób wiedzę na tematy istotne dla nauczycieli, rodziców i młodzieży szkolnej. Wiele z tych przedsięwzięć organizowanych jest z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Obecnie rozpoczyna się cykl spotkań online przygotowanych ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska, poświęconych największej na świecie encyklopedii – Wikipedii.

Na przełomie roku Centrum wzbogaci się w nowoczesną, w pełni interaktywną salę warsztatową oraz strefę z najnowszymi osiągnięciami sztucznej inteligencji.

 SMS