Cyberochrona dzieci i młodzieży. Podsumowanie konferencji

Udostępnij

Ponad 400 dyrektorów szkół, nauczycieli oraz rodziców uczestniczyło w konferencji „Po drugiej stronie ekranu – cyfrowa przestrzeń jakże mocno przekonywująca”, która odbyła się 28 marca 2023 roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Tematem przewodnim było cyberbezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Centrum Edukacji Medialnej współorganizowało wydarzenie.

Podczas konferencji omówiono cały wachlarz zagrożeń, na jakie narażona jest młodzież w internecie. Oprócz cyberprzemocy, której doświadczają nastolatki, zwrócono też uwagę na inne formy zagrożeń takie jak namawianie do udostępniania intymnych zdjęć, różnego rodzaju tzw. challenge (często mające tragiczny finał) czy w końcu kradzież tożsamości.

Sporo miejsca poświęcono również cyber higienie, czyli zachowaniom, które uchronią młodzież od zgubnych efektów nadużywania urządzeń ekranowych. Tematykę tę omawiała Magdalena Bigaj, prezeska Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa, która podkreśliła w swoim wystąpieniu, że sporo negatywnych zachowań młodzieży w sieci bierze się z… obserwacji rodziców.

Praktyczny wymiar ochrony, ale również kontroli działań dzieci w cyberprzestrzeni przedstawiły: Ewa Domańska oraz Kinga Karelus z Naukowej Akademickiej Sieci Komputerowej. Zaprezentowały m.in. możliwości specjalnie aplikacji do kontroli i zabezpieczenia urządzeń, z których korzystają dzieci w dostępie do internetu.

Organizatorem konferencji było Kuratorium Oświaty w Kielcach.