Cyfrowy detoks – jak wylogować się z cyberprzestrzeni?

Udostępnij

Niemal 70% całej populacji świata używa telefonu komórkowego, każdego dnia rośnie liczba kont w mediach społecznościowych. Nowe technologie to element na stałe wpisany w nasze życie. Presja na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań wzmaga się z dnia na dzień. Jak odpowiedzialnie z nich korzystać? Jak skutecznie walczyć z e-uzależnieniami? Czym jest higiena cyfrowa? Na te pytania odpowiedzą ekspertki podczas bezpłatnego spotkania online, którego organizatorem jest Centrum Edukacji Medialnej z Kielc.

Wydarzenie #MEDIAchallenge: cyberhigiena a rozwój nowych technologii odbędzie się 21 lutego o godz. 16.30. Przybliżymy w nim zjawisko stresu cyfrowego, infodemii i cyberbezpieczeństwa. Spotkanie dedykowane jest wszystkim, którzy zainteresowani są problematyką zagrożeń cyfrowych i profilaktyką cyberuzależnień.

Brak odpowiedniej higieny cyfrowej może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne, szczególnie najmłodszych użytkowników internetu.

Za kształtowanie odpowiedzialnej postawy życiowej i zdrowych nawyków odpowiedzialni są rodzice, nie bez znaczenia jest również udział szkoły. Wsparcie dla osób, które nadużywają bądź są w zaawansowanym stadium uzależnienia od cyfrowej przestrzeni, jest niestety nadal niewystarczające. Jestem przekonana, że zbliżający się webinar przybliży i uporządkuje zasady skutecznego uwolnienia się od tzw. infoholizmu – mówi dr Paulina Prędotka, dyrektor Centrum Edukacji Medialnej.

Podczas webinaru swój wykład Po co nam higiena cyfrowa? wygłosi Magdalena Bigaj, założycielka i prezeska Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa. Na co dzień zajmuje się profilaktyką e-uzależnień oraz bada wpływ internetu na jednostkę i społeczeństwo. Drugą prelegentką będzie Marta Błońska, psycholog, akredytowany coach ICF ACC oraz trener. Specjalizuje się m.in. w obszarze tematycznym stresu cyfrowego i przebodźcowania w świecie nowych mediów.

Rozsądnie korzystasz z internetu, czy internet zjada twój czas? Zastanawiasz się, czy problem uzależnienia dotyczy również twojego dziecka? Zdecydowanie najaktywniejszymi użytkownikami nowych technologii są osoby młode, uczące się i studiujące. Poruszana tematyka pomoże rodzicom i nauczycielom zrozumieć niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą technologia cyfrowa dla rozwoju dzieci i młodzieży.

Centrum Edukacji Medialnej to nowo powstałe i unikatowe w skali kraju miejsce, które skupia się na propagowaniu i rozwijaniu w Polsce edukacji medialnej, ukazywaniu sposobów walki z dezinformacją. Centrum dostarcza wiedzy na temat historii mediów. Uczy, jak właściwie identyfikować gatunki medialne, być odpowiedzialnym odbiorcą komunikatów, bezpiecznie korzystać z mediów. To przedsięwzięcie łączące część wystawową, składającą się z dziesięciu edukacyjnych stref, z organizacją tematycznych konferencji.

Aby wziąć udział w najbliższym spotkaniu wystarczy zarejestrować się na stronie: www.cempolska.pl/konferencje. Zainteresowane osoby mogą otrzymać zaświadczenie o uczestnictwie w webinarze.