Erystyka: jak wygrać każdy spór?

Udostępnij

Czy zdarzyło ci się kiedyś uczestniczyć w sporze, w którym twój przeciwnik zdobył uznanie, mimo że nie miał racji? Czy wiesz, jak obronić się przed manipulacją i skutecznie zapobiegać eskalacji konfliktów? Naucz się sztuki dyskutowania i odkryj razem z nami najważniejsze chwyty erystyczne. Zapraszamy do naszego nowego cyklu wykładów „Erystyka: jak wygrać każdy spór?”.

Scenariusz wykładów  przygotowaliśmy we współpracy z dr. hab. Janem Franciszkiem Jacko, prof. UJ, filozofem specjalizującym się m.in. w filozofii zarządzania, komunikacji niewerbalnej i taktykach negocjacyjnych.

Seria oparta jest na klasycznym dziele Artura Schopenhauera „Erystyka, czyli sztuka prowadzenia sporów”. W każdym odcinku prezentujemy wybrany aspekt pracy niemieckiego filozofa. Oprócz omówienia chwytów erystycznych prezentujemy również, jak się przed nimi bronić.

Czym jest erystyka? Prof. Jacko tłumaczy ten termin za Schopenhauerem jako „umiejętność wywoływania wrażenia w słuchaczach i w rozmówcy, że ma się rację, że jest ona po naszej stronie”. Jej fortele (chwyty erystyczne) są sposobem osiągnięcia tego celu. Niekiedy są to metody manipulacyjne, stosowane często w publicznych dyskusjach. Warto je poznać, a przede wszystkim poznać sposoby obrony przed nimi.

Każdy odcinek to omówienie poszczególnych chwytów erystycznych na podstawie dialogów odgrywanych przez profesjonalnych aktorów. Scenki to przykłady z życia wzięte, czyli dyskusje w domu czy pracy.

Wykłady są doskonałym materiałem edukacyjnym, który mogą wykorzystać nauczyciele, studenci, ale również osoby często uczestniczące w dyskusjach np. urzędnicy czy politycy. Długość odcinków, do 10 minut, doskonale sprawdzi się zarówno na lekcjach w szkole podstawowej czy średniej, jak i na uczelniach. W każdy piątek publikowany będzie jeden odcinek na naszym kanale w serwisie YouTube (https://youtube.com/playlist?list=PLb1LGSAoIJlN_rOa20M7qjugJs3lTNJQn&si=rtS_KF3C9m_gSjvJ). Cały cykl składa się z 40 wykładów. Do filmów opracowane zostały napisy w języku polskim i angielskim. Dodatkowo odcinki dostępne będą w formie podcastu na popularnych serwisach: Spotify i Apple Podcast oraz na naszej stronie internetowej (https://cempolska.pl/erystyka/). 

Cykl „Erystyka: jak wygrać każdy spór?” to nie tylko ciekawy i przydatny materiał edukacyjny, ale także świetna rozrywka oraz okazja do rozwoju osobistego. Nie zwlekaj i zacznij oglądać już dziś! A jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi nowościami, subskrybuj nasze kanały na YouTube, Spotify lub Apple Podcast oraz w serwisach społecznościowych: Facebook, Twitter, Instagram  i LinkedIn.

SMS