Jak uczyć seniorów nowych technologii ?

Udostępnij

Istotnym problemem w obszarze edukacji medialnej jest dostosowanie form kształcenia cyfrowego do aktualnych potrzeb seniorów. Ostatnio ukazał się praktyczny kurs odpowiadający na to wyzwanie, niezwykle istotne w obszarze czerpania korzyści płynących z użytkowania i bezpiecznego funkcjonowania w świecie nowych technologii.

Kurs e-learningowy przygotowali pedagodzy mediów i geragodzy z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kurs zatytułowany “Jak skutecznie uczyć osoby starsze obsługi nowych technologii?” został opracowany w ramach projektu REMEDIS – Redefinicja Kompetencji Cyfrowych i Medialnych.

W kursie dostępnym bezpłatnie na platformie OPEN UJ znajdziecie Państwo specjalistyczną wiedzę związaną ze specyfiką uczenia się i nauczania osób starszych korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych. 

Zapraszamy do zapoznania się z przygotowanymi treściami wszystkich tych, którzy chcieliby podjąć współpracę z klubami seniora, uniwersytetami trzeciego wieku czy domami kultury oferującymi zajęcia dla seniorów. Uczestnicy, którzy ukończą cały kurs i wykonają zadania zaliczeniowe, otrzymają certyfikat potwierdzający zdobytą wiedzę.

Kurs składa się z dziewięciu modułów:

1. Wykluczenie cyfrowe

2. Kompetencje cyfrowe

3. Specyficzne potrzeby edukacyjne seniorów

4. Wspomaganie procesu uczenia się osób starszych

5. Motywowanie seniorów

6. Geragog idealny

7. Zasady ułatwiające edukację seniorów w zakresie kompetencji cyfrowych

8. Cele i treści kształcenia

9. Senior bezpieczny w Internecie

Projekt został objęty patronatem medialnym przez Centrum Edukacji Medialnej.