Gry komputerowe mogą być bardzo przydatne w procesie edukacji, ale gdy wybór gier jest nieodpowiedni, mogą również spowodować wiele szkód w psychice dorastającego człowieka. Przedstawiamy, jak wybrać odpowiednia grę dla swojego dziecka i czym kierować się przy podejmowaniu właściwej decyzji.
Dzięki temu, że gry komputerowe często mają charakter symulacji, potrafią być bardzo skuteczne w zakresie uczenia się pewnych wzorców zachowania, ale żeby wzorzec był pozytywy musimy zwracać uwagę na treści, które są eksponowane w oferowanym przez twórcę produkcie. Przydatne w tym zakresie są oznaczenia przygotowane w ramach systemu PEGI (Pan European Game Information), czyli klasyfikacji wiekowej gry. Producent gry jest zobowiązany, żeby wskazać minimalny wiek gracza, do którego wyrób jest adresowany.
Oznaczenie PEGI 3 oznacza produkt zawierający treści, co do których nie ma żadnych ograniczeń. Ten znak gwarantuje, że w grze nie będzie przemocy, ani wulgaryzmów. Kategoria PEGI 18 sygnalizuje, że gra przeznaczona jest tylko i wyłącznie dla osób dorosłych.
Warto swojej decyzji nie opierać jedynie na samym oznaczeniu, ale osobiście sprawdzić i przetestować grę, zanim wręczy się ją własnemu dziecku, upewniając się, czy zawarte w niej treści są dostosowane do jego wieku i dojrzałości. Pomocne mogą być również opinie i recenzje innych rodziców na forach internetowych i ustalenie z dzieckiem zasad dotyczących czasu, ile może go poświęcić na grę, aby nie kolidowała mu ona z realizacją jego obowiązków w szkole lub w domu.
Pamiętajmy również, aby zróżnicować czas wolny dziecka, pomóc mu znaleźć i pogłębić jego zainteresowania, aby aktywności dziecka nie ograniczały się jedynie do świata online, a były jedynie uzupełnieniem.