Kamper Radia Biwak odwiedził Centrum Edukacji Medialnej

Udostępnij

Dziś Centrum Edukacji Medialnej, działające przy Radiu Kielce, odwiedziła ekipa Radia Rzeszów, która w ramach wakacyjnej akcji „Radio Biwak” przedstawia najciekawsze miejsca w Polsce. Audycja, prowadzona na żywo przez dziennikarzy obu rozgłośni, była dodatkową atrakcją dla odwiedzających Centrum grup seniorów i młodzieży.

Czy można przedstawić interaktywną wystawę słuchaczom? Dziennikarze Bartłomiej Wisz z Radia Rzeszów i Paweł Solarz z Radia Kielce udowodnili, że jest to możliwe. W trakcie audycji, która była transmitowana na falach obu rozgłośni, odwiedzili strefy ekspozycji Centrum Edukacji Medialnej.

Prezes Radia Kielce, Janusz Knap, pomysłodawca Centrum Edukacji Medialnej, zaprezentował genezę powstania wystawy.

– Cechą współczesności jest to, że mamy do czynienia z coraz większą liczbą nieprawdziwych informacji, kłamstw w internecie i w mediach tradycyjnych. Postanowiliśmy coś z tym zrobić i doszliśmy do wniosku, że najlepiej zacząć od edukacji. Dlatego ekspozycja Centrum tłumaczy, na czym polega dezinformacja i jak się przed nią bronić. Jeśli w szkole czy z innego źródła nie nauczymy się, jak korzystać z tego, nie zawaham się powiedzieć dobrodziejstwa, jakie daje współczesny internet, to później możemy sami stać się ofiarami dezinformacji – tłumaczył.

Dziennikarze rozpoczęli audycję od strefy „Historii mediów”, w której na interaktywnej ścianie śledzimy rozwój sposobów komunikacji na przestrzeni wieków, od pisma obrazkowego po smartfony i emotikony. W kolejnej strefie „Historii Radia” prowadzący przypomnieli słuchaczom, ale również sobie, jak dotychczas wyglądała praca radiowca, który redagując audycje musiał ręcznie wycinać lub wklejać taśmę z fragmentem nagrania. Tutaj też można się przekonać, że nawet analogowe urządzenia dają spore możliwości manipulacji wypowiedzią.

W trakcie emisji programu wystawę odwiedziły dwie grupy: z klubu seniora i klubu młodzieżowego. Była to dla nich rzadka okazja podpatrzenia pracy dziennikarzy, tworzących program na żywo. Przez niecały rok działania miejsce odwiedziło już blisko 8 tys. osób, głównie z województwa świętokrzyskiego. Zapytania ze szkół z innych rejonów Polski skłoniły do rozszerzenia oferty, o czym mówiła dyrektor Centrum Edukacji Medialnej, dr Paulina Prędotka:

– Jesteśmy gotowi, aby otworzyć drzwi naszego Centrum na grupy spoza regionu. Podczas wspólnej konferencji kuratorzy oświaty z całej Polski zadeklarowali wsparcie i chęć, aby młodzież z ich szkół odwiedzała naszą wystawę.

Wśród seniorów i młodzieży szczególną popularnością cieszyło się studio green screen, gdzie każdy, bez względu na wiek, mógł sprawdzić się w roli dziennikarza czytającego wiadomości, prezentera pogody czy komentatora sportowego.


W trakcie audycji zostały przedstawione plany Centrum:

– Wkrótce rozpoczniemy tworzenie nowoczesnej i multimedialnej sali warsztatowej, w której będziemy prowadzić dodatkowe zajęcia. Staramy się też dotrzeć do pozostałych grup odbiorców, organizując cykliczne webinaria, konferencje i realizując wspólnie z Radiem Kielce cykl podcastów „Pokolenie Jutra” – tłumaczyła dr Prędotka.

SMS

Fot. Marek Maśniak