Kto i dlaczego wierzy w fake newsy?

Udostępnij

Popularność mediów społecznościowych nie zawsze idzie w parze z oceną ich wiarygodności. Jak pokazują badania Statista, 57% ankietowanych za najbardziej wiarygodne źródło informacji uważa media tradycyjne, podczas gdy zaufanie do mediów społecznościowych deklaruje zaledwie 37% respondentów. Czy z pozoru niewinne posty „przesyłane dalej”  w mediach społecznościowych mogą mieć negatywne konsekwencje zarówno dla pojedynczych jednostek, jak i całego społeczeństwa? Na to i wiele innych pytań odpowiemy podczas kolejnego bezpłatnego webinarium #MEDIAchallenge: pandemia (dez)informacji w dobie social mediów.

Edukacyjne spotkanie online, organizowane przez Centrum Edukacji Medialnej, odbędzie się 30 marca o godz. 17.00. Webinar poprowadzi dr Malwina Popiołek, medioznawczyni zajmująca się dezinformacją w środkach masowego przekazu  szczególnie tych nowych. Kierowała projektem badawczym dotyczącym obecności fake newsów w przestrzeni medialnej podczas pandemii COVID-19. Jest recenzentką w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych i członkinią Polskiego Towarzystwa Edukacji Medialnej oraz Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej.

Dezinformacja w mass mediach była obecna niemal od ich początków. Rozwój mediów społecznościowych i technologie cyfrowe ułatwiły medialną manipulację. Współcześnie, a szczególnie w czasie pandemii i wybuchu wojny w Ukrainie, internet zalała fala fake newsów. Dlaczego obecnie tak łatwo rozpowszechniać fałszywe informacje? Jednym z czynników jest popularność mediów społecznościowych i związana z nimi funkcja „podaj dalej”. Mamy większe zaufanie do treści otrzymanych od znajomych czy rodziny, a więc często w dobrej wierze, udostępniamy je innym.

Obrona przed dezinformacją, szczególnie w mediach społecznościowych, to  umiejętność, którą każdy internauta powinien posiąść. Fake newsy rozprzestrzeniają się w internecie znacznie szybciej niż informacje prawdziwe. Jednocześnie media społecznościowe coraz częściej są głównym lub nawet jedynym źródłem informacji. Spadające zaufanie do mediów tradycyjnych stwarza doskonałe warunki dla dezinformacji. Podczas webinaru poszukamy odpowiedzi na pytanie, kto i dlaczego wierzy w fake newsy, oraz na ile obserwowana  polaryzacja społeczna może być efektem dezinformacji.

Aby wziąć udział w najbliższym spotkaniu wystarczy zarejestrować się na stronie: www.cempolska.pl/konferencje. Zainteresowane osoby mogą otrzymać zaświadczenie o uczestnictwie w webinarze.

Centrum Edukacji Medialnej to unikatowe w skali kraju miejsce, które dostarcza wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z mediów. Interaktywną wystawę Centrum, złożoną z siedmiu edukacyjnych stref oraz trzech profesjonalnych studiów, odwiedziło w 2022 roku (w okresie październik-grudzień) około 2000 uczniów. Dedykowane ścieżki edukacyjne pozwoliły na dostarczanie dzieciom i młodzieży praktycznej wiedzy na temat metod walki z dezinformacją. Poza warsztatami dla grup szkolnych, które stanowią fundament działalności, zespół Centrum skupia się na poszerzaniu eksperckiego grona, organizując edukacyjne wydarzenia specjalne.