Kuratorzy oświaty z całej Polski w Centrum Edukacji Medialnej w Kielcach

Udostępnij

Z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie wynika, że dzieci i młodzież doskonale odnajdują się w cyfrowym świecie, ale nie potrafią odróżnić prawdziwej informacji od fake newsa. O znaczeniu i problemach z upowszechnieniem edukacji medialnej rozmawiali kuratorzy z całej Polski.

– W ciągu niespełna roku odwiedziło nas ponad 6 tys. uczniów z województwa świętokrzyskiego, ale jesteśmy gotowi przyjmować dzieci i młodzież z innych regionów kraju – oznajmiła dr Paulina Prędotka, dyrektor Centrum Edukacji Medialnej w Kielcach.

 11 lipca br. odbyła się w Centrum konferencja z udziałem kuratorów oświaty z całej Polski, świętokrzyskiego środowiska naukowego i współpracujących z ośrodkiem partnerów. Jej głównym celem było zapoznanie gości z ofertą programową ośrodka i  wspólna refleksja na temat przyszłości edukacji medialnej, skutecznego rozwijania kompetencji medialnych wśród  dzieci i młodzieży oraz zaplanowanie sposobu dotarcia z ofertą CEM do szkół i nauczycieli spoza województwa świętokrzyskiego.

11.07.2023 Radio Kielce. Centrum Edukacji Medialnej. Konferencja z udziałem kuratorów oświat / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Wraz z rozwojem internetu problem weryfikacji informacji stał się niezwykle aktualny. Internet przyspiesza proces rozprzestrzeniania się fałszywych informacji, dlatego priorytetem powinno być zwiększanie świadomości niebezpieczeństw związanych z manipulacją i ustawiczne podnoszenie umiejętności jej wykrywania.

Ten problem eksponowany był przez kuratorów, którzy podkreślali, że CEM zrobiło na nich wrażenie. W ich opinii nauczyciele powinni aktywnie i konsekwentnie realizować program edukacji medialnej, aby w pełni wyposażyć uczniów w niezbędne umiejętności korzystania z mediów, rozumienia informacji, analizowania treści oraz krytycznego myślenia.

– Piękne miejsce – nie kryła zachwytu Aurelia Michalska, mazowiecki kurator oświaty – pokazujące, jak w nowoczesny sposób dzieci i młodzież mogą nauczyć się, że to co widzą i słyszą w przestrzeni medialnej, nie zawsze jest prawdziwe.

Kurator Michalska przypominała również, że technologia cyfrowa jest wszechobecna wśród dzieci i młodzieży. Rodzice i nauczyciele powinni o tym pamiętać.

Potrzebę nacisku na edukację medialną młodych ludzi podkreślał również Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty:

– Musimy uczniów przygotować do tego, jak bezpiecznie korzystać z internetu. Oświata musi dostosować się do rzeczywistości.

Tezy o potrzebie edukacji medialnej młodzieży potwierdzał też Mateusz Mrozek, dyrektor Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni w Państwowym Instytucie Badawczym NASK.

– Edukacja jest kluczowa, by w przyszłości młodzi ludzie byli świadomi zagrożeń i fałszywych informacji w internecie. Tym bardziej, że najprawdopodobniej liczba fake newsów i dezinformacji będzie z roku na rok rosła.

Ważnym punktem spotkania był wykład prof. dr hab. Agnieszki Ogonowskiej z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie poświęcony edukacji 4.0, strategiom edukacyjnym i kompetencjom cyfrowym. Profesor zajmuje się edukacją medialną ponad 20 lat. Była m.in. pierwszą prezeską Polskiego Towarzystwa Edukacji Medialnej.

– W świetle naszych badań jasno wynika, że młodzi ludzie doskonale poruszają się w świecie cyfrowym, ale mają olbrzymi problem z odróżnieniem informacji od dezinformacji – mówiła prof. Ogonowska.

Zwróciła również uwagę, że młodzież, której życie jest w całości zdominowane przez cyfrowy świat, ma jednocześnie problemy w sferze komunikacji, formułowania i wyrażania własnych myśli. Widać to przy stosunkowo prostych zadaniach, jak np. tworzenie streszczenia przeczytanego tekstu. Streszczenie dla młodego człowieka to zlepek podkreśleń czytanego materiału.

Podczas rozmów kuluarowych wybrzmiało, że Centrum Edukacji Medialnej, które jest pierwszym i jedynym ośrodkiem w Polsce posiadającym interaktywną wystawę oraz ogólnie dostępną ofertę warsztatów, webinarów i podcastów, to miejsce potrzebne, ponieważ może znakomicie uzupełniać edukację szkolną. Podkreślano też innowacyjność oferty edukacyjnej i atrakcyjność dla uczniów nauczania poza ławką szkolną.

Przez niecały rok zdobyliśmy ogromne doświadczenie. Monitorujemy opinie zarówno dzieci, jak i nauczycieli. 93% zwiedzających poleciłoby wizytę w Centrum. Daje nam to pewność, że nasza wystawa i oparta na niej oferta zajęć jest nie tylko wartościowa edukacyjnie, ale również intrygująca dla młodych odbiorców. Zaprosiliśmy Państwa, by wspólnie zastanowić się nad dotarciem z naszą ofertą edukacyjną do innych województw. Wierzę, że razem możemy więcej – podkreśliła w swoim wystąpieniu dr Paulina Prędotka, dyrektor CEM.

Władze województwa liczą na to, że do przyjazdu do Kielc, znanych z wielu unikalnych atrakcji turystycznych, uda namówić się nauczycieli i młodzież z innych regionów kraju.

– Liczę, że każdy kurator oświaty, który tu przyjechał, zachęci szkoły na swoim terenie, by jako cel wycieczki wybrały właśnie Centrum Edukacji Medialnej w Kielcach – apelował podczas spotkania Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski.

SMS