Centrum Edukacji Medialnej działające przy Radiu Kielce rozpoczyna wspólny projekt z Fundacją Stop Hejterom. Celem jest przeciwdziałanie przemocy i przekazanie dzieciom i młodzieży wiedzy, jak reagować w takich sytuacjach. Gościem projektu będzie aktorka Grażyna Wolszczak.
Prezes Fundacji Stop Hejterom Mikołaj Badziąg podkreślił na antenie Radia Kielce, że poprzez ten projekt ma nadzieję dotrzeć do jak najszerszego grona osób.
– Do tych, które są dotknięte hejtem, a wstydzą się poruszyć ten temat i boją się podejść z tym do swoich bliskich, czy do wychowawców w szkole. Naszym zamiarem jest wykazanie, jakie są metody i środki do przeciwdziałania hejtowi, jak możemy z tym walczyć, gdzie możemy się zgłosić i jak wygląda cała procedura. Chcemy to pokazać nie tylko od strony prawnej, spotkań z adwokatami, ale chcemy również przedstawić na podstawie historii poszczególnych gwiazd, z czym one się zmagały i jak dojrzewały do tego, by coś z tym zrobić – zapowiada gość Radia Kielce.
W środę (2 października) obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy. Mikołaj Badziąg uważa, że temat hejtu powinien być w Polsce bardziej upowszechniony, o co zabiega kierowana przez niego organizacja.
– Nasza fundacja stara się spotykać z młodzieżą, jeździ po szkołach. Są to przede wszystkim licea, czyli młodzież, która spotyka się z hejtem na co dzień. Są to sytuacje w szkole, czy poza nią, gdy grupa osób atakuje jedną, niewinną osobę. Tłumaczymy w szkole, dlaczego to jest złe. Bardzo często młodzież po spotkaniu z nami, które trwa czasem nawet 3-4 godziny, przyznaje nam rację. Padają słowa „przepraszam”. Są sytuacje, gdy młodzież płacze. Często nie wiedzą, że to co robią, jest hejtem – tłumaczy.
Mikołaj Badziąg mówi, że ataki dotyczą np. wyglądu, tego, że ktoś ma lepsze oceny, albo lepiej sobie poradził w jakiejś sytuacji. Zdarzają się także przypadki, gdy przemoc dotyka kogoś, kto jest innego wyznania lub innego koloru skóry.
Według danych, niemal połowa młodych ludzi spotyka się w internecie z poniżaniem i wyśmiewaniem w sieci ich samych lub kogoś z ich znajomych. Te same statystyki wskazują, że 40 proc. ofiar przemocy internetowej nie zgłasza tego problemu. Fundacja Stop Hejterom pomaga poszkodowanym walczyć przed sądem, by hejter poniósł odpowiedzialność za swoje zachowanie. Mikołaj Badziąg zapewnia, że współcześnie służbom udaje się ustalić tożsamość większości anonimowych hejterów w Internecie.
Autor: Marlena Płaska