Młodzi ludzie uczą się tu, jak odróżnić fake newsy. CEM zaprasza

Udostępnij

Coraz więcej chętnych odwiedza, powstałe z inicjatywy Polskiego Radia Kielce, Centrum Edukacji Medialnej. Najczęściej z ofertą instytucji zapoznają się młodzi ludzie. Otwarty w październiku ośrodek szczególny nacisk kładzie na prezentację sposobów obrony przed dezinformacją i fałszywymi komunikatami.

Jak mówi dr Paulina Prędotka, dyrektor CEM, edukacja dzieci i młodzieży w tej kwestii jest szczególnie ważna.

– Podjęliśmy takie wyzwanie, ponieważ widzimy szereg informacji z social mediów zalewających naszą infosferę. Musimy wyczulić dzieci i młodzież na selekcję wiadomości i zapoznać ze sposobami obrony przed dezinformacją – dodaje dyrektor.

Centrum Edukacji Medialnej w Kielcach. Fot. Kamil Król – Radio Kielce

W dniu 17 listopada CEM odwiedzili uczniowie 8 klasy o profilu sportowym, ze Szkoły Podstawowej nr 22 im. Generała Stanisława Maczka. Wychowawca klasy, Maciej Kwiatkowski podkreśla, że chciał, aby młodzież zapoznała się ze specyfiką pracy radia. Młodzi sportowcy mieli również okazję przeprowadzić symulację wywiadu i okazało się to dużym wyzwaniem – dodaje nauczyciel.

Centrum Edukacji Medialnej w Kielcach. Fot. Kamil Król – Radio Kielce

Jeden z uczniów, Filip Kasperkiewicz powiedział, że odróżnienie prawdziwej informacji od fake newsa nie jest łatwe.

– Bardzo łatwo jest zmanipulować wypowiedź, więc musimy być na to wyczuleni – zauważa.

Odwiedzający Centrum mogą poznać historię mediów, dzięki smart wall, czyli interaktywnej dotykowej ścianie. Zapoznają się z też z tym, jak zmieniła się technika radiowa na przestrzeni ostatnich dekad.

Grupy zorganizowane mogą dokonać rezerwacji na stronie internetowej cempolska.pl, w zakładce rezerwacje.

Daniel Czwartosz