Plaża, słońce, woda i… cyberbezpieczeństwo

Udostępnij

Wakacje są czasem beztroski i relaksu, ale też okresem, w którym przestępcy, w tym internetowi hakerzy, są bardziej aktywni. Dlatego ważne jest, abyśmy poznali i zrozumieli potencjalne zagrożenia oraz nauczyli się, jak skutecznie chronić siebie i nasze rodziny przed cyberprzestępczością. Coraz więcej niebezpieczeństw czyha na dzieci i młodzież.

Zagadnieniom kradzieży danych i tożsamości będzie poświęcony kolejny bezpłatny webinar organizowany przez nasze Centrum Edukacji Medialnej. Spotkanie pn. #MEDIAchallenge: słoneczne i (cyber)bezpieczne wakacje zostało zaplanowane na 20 lipca 2023 roku. Do udziału w nim zaprosiliśmy dwie ekspertki: Panią Annę Kwaśnik z działu Budowania Świadomości Cyberbezpieczeństwa w Państwowym Instytucie Badawczym NASK, trenerkę z zakresu profilaktyki niebezpiecznych zachowań w internecie oraz Panią Beatę Frankiewicz, specjalistkę ds. budowania świadomości cyberbezpieczeństwa NASK, pomysłodawczynię i realizatorkę wielu projektów edukacyjnych z zakresu podnoszenia kompetencji cyfrowych.


W trakcie wydarzenia omówimy najważniejsze zagrożenia i metody ataków stosowane przez przestępców online w czasie wakacji. Skupimy się również na bardzo ważnym aspekcie, często trywializowanym przez dzieci i młodzież, a więc ochronie danych, wizerunku i prywatności w sieci. Ta wiedza jest kluczowa, szczególnie w dobie popularności serwisów społecznościowych. Młodzież, bardzo często nieświadoma konsekwencji, ujawnia wiele informacji o sobie, w tym zdjęcia, które mogą być później wykorzystane przez przestępców.

Jednym z głównych niebezpieczeństw, na jakie możemy natrafić podczas poszukiwania wakacyjnych okazji, są strony internetowe, które oferują fałszywe wyprzedaże i oferty last minute. Pokażemy, jak rozpoznać takie pułapki i tym samym uniknąć oszustw. Podzielimy się praktycznymi wskazówkami, które pomogą zidentyfikować podejrzaną stronę internetową i uniknąć podawania wrażliwych danych osobowych.

Kolejnym istotnym tematem będzie ochrona naszego wizerunku oraz prywatność w sieci. Wraz z rozwojem mediów społecznościowych i powszechnym udostępnianiem zdjęć i informacji, ważne jest, abyśmy zadbali o naszą tożsamość i kontrolowali to, co udostępniamy w internecie.
Webinar podzieliliśmy na dwie części. Pierwsza adresowana jest do dzieci i młodzieży. Omówimy w niej najważniejsze aspekty bezpieczeństwa online młodych ludzi. Druga przeznaczona będzie osób dorosłych, które zainteresowane są m.in. oszustwami w dziedzinie finansów oraz podstępnymi ofertami zatrudnienia. Zaprezentujemy w niej najczęściej spotykane metody wyłudzeń pieniędzy w internecie.

Uczestnictwo w webinarze jest bezpłatne. Wymagamy jedynie zarejestrowania się na stronie cempolska.pl/konferencje. Pełnoletni uczestnicy wydarzenia mogą otrzymać zaświadczenie o udziale.
SMS