Czy wiecie, że Wikipedia to nie tylko największa encyklopedia na świecie, ale też największy projekt społeczny w internecie? Oprócz niej są jeszcze inne projekty Wikimedia, w których każdy może zdobyć wiedzę, rozwinąć swoje kompetencje i współtworzyć je z innymi nauczycielami i uczniami.
O tym, czym jest Wikipedia i jej siostrzane projekty oraz jak nauczyciele oraz uczniowie, mogą je wykorzystać w szkole, opowiadała na naszym webinarium #MEDIAchallenge: Wikipedia dla nauczycieli – szansa czy wyzwanie, Maria Weronika Kmoch z Wikimedia Polska.
Wikipedia to encyklopedia tworzona przez wolontariuszy z całego świata, którzy dzielą się swoją wiedzą i pasją. Powstała 20 lat temu i od tego czasu rozwinęła się w ponad 300 wersji językowych, które zawierają ponad 60 mln artykułów. Jednym z jej siostrzanych projektów jest Wikimedia Commons, który jest gigantycznym (ponad 80 mln plików) repozytorium materiałów audio, wideo, grafik i zdjęć na wolnych licencjach. To także bogate źródło materiałów edukacyjnych, które można wykorzystywać do prowadzenia lekcji, prezentacji, projektów czy konkursów. Wikimedia Commons to także przestrzeń, do której można dodawać własne materiały i dzielić się nimi z innymi.
Innym ciekawym projektem są Wikizeszyty. To materiały edukacyjne oparte na treściach z Wikipedii, które zawierają krótkie informacje tekstowe, ciekawostki, cytaty, teksty źródłowe, multimedia i propozycje działań związanych z danym tematem. Wikizeszyty są dostępne w formacie PDF i można je pobrać lub wydrukować. Mogą stanowić inspirację lub podstawę do przygotowania własnych scenariuszy lekcji lub materiałów dla uczniów.
Wikimedia Polska wspomaga też nauczycieli w ramach projektu Wikiszkoła. Oferuje szkolenia, webinaria, poradniki, konkursy i inne formy aktywności edukacyjnej związane z Wikipedią i lokalnością. To także przestrzeń do wymiany doświadczeń i pomysłów między nauczycielami i uczniami z różnych części Polski, a także szansa na rozwijanie kluczowych kompetencji przyszłości, takich jak krytyczne myślenie, współpraca, kreatywność.
Zapraszamy do obejrzenia lub wysłuchania całego webinarium. Wszystkie wydarzenia z cyklu #MEDIAchallenge dostępne są pod adresem: https://www.youtube.com/playlist?list=PLb1LGSAoIJlN9jepmMn00b5crD-B5j-ZB . Nasza ekspertka udostępniła również swoją prezentację, z którą można zapoznać się na stronie Wikimedia Commons i pobrać jako plik PDF.
SMS