Podsumowanie webinaru – #MEDIAchallenge: młode pokolenie a wyzwania infosfery

Udostępnij

Czym jest fake news i jak się przed nim bronić? Czy można ustrzec się przed cyfrową przemocą? Dlaczego popularne wśród młodzieży internetowe wyzwania to niebezpieczna forma zabawy? To tylko niektóre tematy, które zostały poruszone podczas webinaru #MEDIAchallenge – młode pokolenie a wyzwania infosfery, zorganizowanego przez Centrum Edukacji Medialnej w dniu 13 grudnia.

Cyberbezpieczeństwo to niezwykle ważne zagadnienie, szczególnie w obecnych czasach, kiedy praktycznie każdy młody człowiek korzysta ze smartfona i internetu, często bez nadzoru osoby dorosłej. Podstawą większości działań przestępczych w internecie jest dezinformacja, dlatego też ten problem został poruszany jako pierwszy podczas spotkania.

W wykładzie pt. „Dez-informacja, czyli super-bohater naszych czasów” prof. dr hab. Aleksander Woźny z Uniwersytetu Wrocławskiego uświadomił nam, że pojęcie „fake news” nie jest nowe. Powstało prawie 120 lat temu. Podobnie jest z dezinformacją, która znana jest w różnych formach od starożytności. Fake newsy to cena jaką płacimy za technologiczny rozwój. Co prawda wcześniej też istniały, ale przeciętny człowiek nie stykał się z nimi aż tak często. W jaki sposób walczyć z tymi zjawiskami? Profesor podkreślając, że nie ma skutecznej recepty na jej zwalczenie, przytoczył dwie możliwości: zaproponowane przez prof. Zybertowicza ograniczenie rozwoju technologicznego oraz zachętę Ojca św. Jana Pawła II, by wykonać „wielką pracę nad mową” i nie kierować się egocentryzmem, kłamstwem, nienawiścią i pogardą wobec innych.

Brak poszanowania uczuć i emocji drugiej osoby to często początek cyberprzemocy, jakiej coraz częściej doświadczają młodzi ludzie. Komisarz Sylwia Sobczyńska z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach w trakcie wystąpienia pt. „Jak rozpoznać cyberzagrożenia i skutecznie im przeciwdziałać?” omówiła zjawisko cyberprzemocy i przemocy rówieśniczej. Przedstawiła szereg zagrożeń, jakie czyhają na dzieci i młodzież w internecie oraz ukazała, jak rozpoznać, czy młody człowiek stał się obiektem cyberprzemocy. Komisarz Sobczyńska zaprezentowała również statystyki różnych form cyberprzemocy oraz podała miejsca, do których można zgłaszać takie zdarzenia i uzyskać pomoc.  Internet jest środowiskiem bardzo atrakcyjnym, szczególnie dla młodych ludzi, którzy są w takim okresie swojego życia, że w sposób naturalny poznają i uczą się nowych rzeczy.

Doktor Anna Hajdukiewicz, dyrektor Miejskiego Zespołu Poradni Psychologicznych w Kielcach, w wystąpieniu pt. „Nowe technologie: niebezpieczne challenge i zjawiska FOMO” nakreśliła społeczny i biologiczny rozwój młodzieży oraz konsekwencje, jakie może w nich wywołać kontakt z niebezpiecznymi zjawiskami w internecie. Niektóre z zagrożeń wynikają z postępowania rodziców, którzy nie kontrolują czasu, jakie dziecko poświęca na obcowanie z nowymi technologiami.

Wnioski z przeprowadzonego webinaru mogą stać się podstawą do projektowania skutecznych działań w zakresie przygotowania najmłodszych użytkowników do bezpiecznego konsumowania przestrzeni wirtualnej. Są również bazą do kolejnych spotkań warsztatowych, planowanych przez Centrum Edukacji Medialnej w 2023 roku.

SMS