Podsumowanie webinaru -#MEDIAchallenge: przemoc językowa, jak sobie z nią radzić?

Udostępnij

Blisko tysiąc osób uczestniczyło na żywo w naszym webinarium na temat przemocy językowej. To rekord, bo też temat przemocy językowej, jaki poruszyliśmy,  jest niestety wszechobecny w naszym codziennym życiu.

Do udziału w spotkaniu zaprosiliśmy dra hab. Marka Kochana, profesora Uniwersytetu SWPS, językoznawcę, który od kilku lat prowadzi badania na temat przemocy w języku, hejtu, mowy nienawiści.

W swoim wystąpieniu prof. Kochan zdefiniował, czym jest i kogo może dotyczyć przemoc językowa. Podkreślił, że często jest używana w celu zwrócenia uwagi, zdobycia popularności czy władzy.

Jest kilka czynników, które leżą u źródeł przemocy językowej. Profesor Kochan wymienia niektóre z nich – jak zmiana statusu mediów, które służą głównie do pomnażania zysków lub realizacji celów społecznych czy politycznych. Inne źródła to nierówności społeczne, frustracja, fatalne wzory komunikacji płynące ze świata polityki czy celebrytów, czy w końcu media społecznościowe.

Najczęstszym przejawem przemocy językowej, z którym stykają się młodzi ludzie, jest hejt. Nie jest on tożsamy z krytyką, ale jest formą nienawiści, robienia komuś przykrości czy w końcu formą rozrywki.

Nasz ekspert proponuje, by w debatach publicznych, gdzie zachowanie jest wzorcem dla wielu osób, oddzielić kwestie krytykowania i oceniania innych uczestników i tym samym unikać hejtu. Podkreśla, że olbrzymią rolę odgrywają tu media, które kształtują wzorce komunikacji.

SMS