Wikipedia to wolna encyklopedia internetowa, tworzona przez globalną społeczność wolontariuszy, którą każdy może edytować. Ma ponad 300 wersji językowych i miliony artykułów na różne tematy.
O tym, jak korzystać z Wikipedii i jak współtworzyć tę największą na świecie encyklopedię opowiadała na naszym webinarium #MEDIAchallenge: Wikipedia dla uczniów – przyjaciel czy wróg? Klara Sielicka-Baryłka, menedżerka ds. Otwartej Komunikacji Wikimedia Polska.
Jeśli każdy może edytować Wikipedię, to czy każdy temat nadaje się na artykuł? Oczywiście nie. W trakcie wydarzenia poznaliśmy doskonały przykład: czy można napisać artykuł o własnym chomiku?
Nie każdy temat nadaje się do Wikipedii; musi być weryfikowalny, znaczący i istotny. Artykuł o własnym chomiku nie spełnia tych warunków, chyba że… nasz chomik jest sławny lub wyróżnia go coś unikalnego – tłumaczyła Sielicka-Baryłka.
Wikipedyści o tematach, które nadają się do publikacji mówią, że są „ency”, czyli spełniają uzgodnione przez społeczność cechy hasła encyklopedycznego.
Warto zostać wikipedystą – przekonywał nasz gość, ponieważ to doskonała lekcja tworzenia czegoś nowego przez zwykłych ludzi. Autorami w Wikipedii są zarówno kilkunastolatkowie, jak i seniorzy. Pierwszym krokiem jest założenie konta. Podczas naszego wydarzenia nasz gość przedstawił ten proces i tłumaczył, jak powoli zostać autorem Wikipedii.
Niekoniecznie musimy od razu pisać artykuły. Można też rozbudowywać zasoby encyklopedii, dodając własnoręcznie wykonane fotografie, dźwięki czy modele 3D. Są one później wykorzystywane do ilustrowania artykułów.
Zapraszamy do obejrzenia całego webinaru na naszym kanale YouTube, gdzie znajdziecie też wszystkie nasze wydarzenia z cyklu #MEDIAchallenge. Nasza ekspertka udostępniła również swoją prezentację, z którą można zapoznać się na stronie lub pobrać jako plik PDF z Wikipedia.