Wrzesień rozpoczynamy od serii podcastów „Pokolenie jutra” na temat sztucznej inteligencji i cyfrowej tożsamości. Nasi eksperci w przystępny sposób przedstawią wady i zalety sztucznej inteligencji oraz pomogą nam poradzić sobie z naszą cyfrową tożsamością.
Sztuczna inteligencja powoli zaczyna stawać się tematem takim jak zdrowie czy piłka nożna: zna się na nich każdy Polak. Czy na pewno? Podczas naszej audycji przybliżymy ten termin, analizując stosunek specjalistów do tej obecnie bardzo popularnej technologii. Czy jest zagrożeniem, jak chcą niektórzy, czy wręcz przeciwnie, szansą na lepsze czasy dla ludzkości?
Kiedyś wydawało się ludziom, że maszyny są nieomylne. Podobnie o sztucznej inteligencji myślą laicy, widząc w niej cudowne panaceum na wszystkie problemy współczesnego świata: od prokrastynacji po wykonywanie za nas pracy. Jeśli maszyna potrafi w 15 sekund wygenerować artykuł naukowy, to znaczy, że jest „mądra” i nie może być w błędzie. Nic bardziej mylnego. Otóż algorytmy sztucznej inteligencji nie mają racji i to stosunkowo często. Potrafią też kłamać i to lepiej niż najwięksi kłamcy i mają… halucynacje. Warto mieć świadomość rzeczywistych ograniczeń sztucznej inteligencji, a nie opierać się na jednostkowych spostrzeżeniach, najczęściej kompletnych laików.
Porozmawiamy też o wspaniałych możliwościach, jakie już dziś daje nam ta nowa technologia. Zastanowimy się, jak będzie wyglądała przyszłość i to wcale nie tak odległa.
Ekspertem, który odsłoni wszystkie tajemnice sztucznej inteligencji, będzie dr Bartłomiej Balcerzak, specjalista z zakresu uczenia maszynowego i dezinformacji w kontekście nowych technologii. Związany z Uniwersytetem Warszawskim oraz Polsko-Japońską Szkołą Technik Komputerowych.
Równie ważnym tematem, który dotyczy absolutnie wszystkich korzystających z internetu, jest cyfrowa tożsamość.
Kim jesteśmy w sieci?
W dzisiejszym świecie cyfrowa tożsamość stała się istotnym elementem życia każdego z nas. Kim jesteśmy w cyberprzestrzeni? Jak chcemy być widziani? W jaki sposób zachować równowagę między światem online i offline? Czy można rozwijać się w sieci, zachowując autentyczność? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiemy podczas cyklu podcastów „Pokolenie Jutra” na temat cybertożsamości młodzieży.
Rozpoczniemy od podstawowego pytania: Czy w sieci jesteśmy tylko tymi, kim wydajemy się być? Przyjrzymy się psychologicznym i emocjonalnym konsekwencjom posiadania wielu tożsamości w wirtualnym świecie. Ten temat powinien szczególnie zainteresować nauczycieli, którzy chcą zrozumieć, jakie wyzwania stawia przed młodzieżą świat online.
Następnie zastanowimy się nad wpływem technologii na młodych ludzi. Wiemy, że jest ogromny i dlatego warto zastanowić się, czy cyfrowe rozwiązania wspierają ich rozwój.
Czasy pandemii i związane z nią zdalne nauczanie pozostawiły ślad w relacjach i zdolnościach poznawczych dzieci i młodzieży. Należy uświadamiać, że dbałość o higienę cyfrową jest istotna. Pokażemy kilka sprawdzonych strategii, które pozwolą zachować zdrowy balans.
Naszym gościem będzie dr Anna Kalinowska-Balcerzak, kulturoznawczyni i badaczka społeczno-kulturowa, CEO BITECH ThinkTank.
Audycji „Pokolenie jutra” możecie posłuchać we wtorki i czwartki od godziny 19 w Radiu Kielce (101.4 MHz, 90.4 MHz) oraz na stronie z naszymi podcastami: https://cempolska.pl/tag/pokolenie-jutra/
Stanisław M. Stanuch