Przemoc językowa, jak sobie z nią radzić?

Udostępnij

Centrum Edukacji Medialnej działające przy Polskim Radiu Kielce zachęca nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych do wzięcia udziału w bezpłatnym webinarium #MEDIAchallenge: przemoc językowa, jak sobie z nią radzić?, które odbędzie się 22 listopada 2023 roku o godz. 17.00.

Nękanie, agresja słowna i hejt to zjawiska, które dotykają młodzież na różnych płaszczyznach. Nie są to zjawiska nowe. Przemoc językowa była obecna w szkołach od zawsze. Dostęp do sieci spowodował jedynie, że tempo i zasięg tego rodzaju przemocy jest większy.

Z danych opublikowanych w 2021 roku przez amerykańską instytucję GAO (US Government Accountability Office) wynika, że tylko w Stanach Zjednoczonych około 1,3 mln uczniów (w wieku 12-18 lat) doświadczyło przemocy językowej i zastraszania ze względu na rasę, religię, narodowość, pełnosprawność, płeć czy orientację seksualną. Przemoc rówieśnicza w szkole to poważny problem, ale nie jedyny. Agresja dotyka też nauczycieli, którzy doświadczają jej w różnych formach o wiele częściej niż w latach ubiegłych.

Tymczasem takie rodzaje przemocy mogą mieć poważne skutki zarówno dla ofiary, jak i społeczeństwa. Powodują utratę pewności siebie i obniżenie samooceny u ofiary. Długotrwałe narażenie na hejt może prowadzić do depresji. U uczniów często skutkuje pogorszeniem wyników w nauce, niechęcią do szkoły i zerwaniem więzi społecznych.

Jak wygląda język przemocy? W jakich formach jest używany? To pytania, na które odpowie gość webinarium – dr hab. Marek Kochan, prof. Uniwersytetu SWPS. Jest językoznawcą i medioznawcą. Jednym z obszarów jego pracy naukowej jest przemoc w języku.

Rejestracja do bezpłatnego webinarium dostępna jest pod adresem: https://cempolska.pl/conferences/przemoc-jezykowa-jak-sobie-z-nia-radzic/

Osoby zainteresowane mogą otrzymać imienne zaświadczenie o udziale w webinarium.