Rozpoczęła się ogólnopolska kampania edukacyjna #FakeNoMore

Udostępnij

W środę 29 listopada 2023 roku ruszyła ogólnopolska kampania edukacyjna #FakeNoMore  zorganizowana przez Centrum Edukacji Medialnej oraz NASK – Państwowy Instytut Badawczy. W pierwszych z serii 32 webinariów uczestniczyła młodzież szkół podstawowych i średnich z całej Polski.

Celem kampanii jest podniesienie świadomości młodzieży na temat dezinformacji i ochrony prywatności, będące coraz większym problemem współczesnego świata. W trakcie cyklu webinariów, pod patronatem kuratoriów oświaty z poszczególnych województw, eksperci z NASK przekażą nie tylko informacje na temat zagrożeń i wyzwań, ale również dostarczą praktycznej wiedzy, jak młodzi ludzie mogą sobie z nimi radzić lub – jak w przypadku dezinformacji – im przeciwdziałać.

Pierwsze spotkanie poświęcone było prywatności w sieci. Temat zaprezentował Andrzej Rylski, starszy specjalista w zespole projektów społecznych i współpracy międzynarodowej NASK. Na początku spotkania dowiedzieliśmy się, czym jest prywatność w internecie. To ważne, bo spora część internautów nie zdaje sobie sprawy z faktu, że nieświadomie udostępniają wrażliwe dane o sobie, ale również o koleżankach i kolegach. Następnie gość wydarzenia przedstawił, jak sprawdzić, co internet o nas wie, wyszukując nasze imię, nazwisko, e-mail, itp. i jak żądać usunięcia niechcianych informacji z wyszukiwarek lub stron internetowych.

Prywatność w sieci – szkoły podstawowe

Podczas spotkania uczniowie poznali główne zagrożenia dla prywatności w internecie takie jak śledzenie, spam, oszustwa, utrata kontroli nad danymi, utrata reputacji. Ekspert przedstawił kilka gotowych i niezwykle prostych sposobów na stworzenie trudnego do złamania, a jednocześnie łatwego do zapamiętania hasła.

Prywatność w sieci – szkoły ponadpodstawowe

Na koniec uświadomiliśmy sobie, że równie ważny jest szacunek do prywatności innych. Oznacza to, że np. nie powinniśmy publikować zdjęć innych osób bez ich zgody, nawet jeśli są to niewinne fotografie ze szkolnej wycieczki. Ważne jest również, by nie pisać w intrenecie rzeczy, których później możemy żałować. Tu doskonale sprawdza się zasada, że nie pisz w internecie słów, których nie powiedziałbyś publicznie np. komuś na ulicy.

Więcej informacji na stronach przygotowanych przez NASK:

Zachęcamy również do oglądania i odsłuchania webinariów i podcastów przygotowanych przez zespół Centrum Edukacji Medialnej we współpracy z różnymi specjalistami.

SMS