Od października do końca grudnia, w cyklu podcastów „Pokolenie jutra”, gościć będziemy osoby rozwijające jeden z największych na świecie serwisów internetowych – Wikipedię. Podczas cotygodniowych audycji przedstawimy kompendium wiedzy na temat encyklopedii i innych działających w jej ramach serwisów.
Wikipedię zna chyba każdy, kto używa internetu. Wiele osób nawet nie wie, że często, nieświadomie korzysta z jej zasobów. Na przykład, wpisując hasło w Google, bardzo często otrzymujemy specjalną ramkę, zwaną infoboksem, w której są pobrane przez Google informacje na temat poszukiwanego hasła.
Z Wikipedią i związanymi z nią serwisami współpracują nauczyciele i uczniowie z całego świata. Współtworzenie wartościowych treści daje olbrzymią satysfakcję zarówno samej młodzieży, jak i pedagogom. Jest też ważne dla mniejszych społeczności, które dzięki wartościowym artykułom w encyklopedii mogą się pokazać całemu światu.
Każdy odcinek podcastu, emitowany raz w tygodniu, poświęcony będzie osobnemu tematowi. Na początku dowiemy się, jak działa Wikipedia, kto ją tworzy i jak każdy z nas może ją wzbogacić. Nasi goście powiedzą też o zasadach działania serwisu, weryfikacji i redakcji artykułów.
W kolejnych częściach opowiemy, jak powstają hasła w Wikipedii. Czy każdy temat np. mała wieś na Mazowszu, może być dodany do encyklopedii? Kto może napisać artykuł? Czy np. uczeń może uzupełnić go o nowe informacje?
W ramach Wikipedii wyodrębnione są osobne serwisy. Zobaczymy to na przykładzie EtnoWiki, czyli projektu Wikipedii na temat folkloru.
Wikipedia to również gigantyczny zbiór materiałów multimedialnych: zdjęć, filmów i grafik. Odgrywają one niezwykle ważną rolę w serwisie, dostarczając materiału ilustracyjnego dla artykułów w serwisie. Istnieje wiele konkursów fotograficznych organizowanych dla wikipedystów: Wiki Lubi Zabytki, Wiki Science Competition, Wiki Loves folklor.
Naszymi gośćmi będą ekspertki z fundacji Wikimedia Polska: Klara Sielicka-Baryłka, Jolanta Drzewakowska, Kamila Neuman.
Audycji „Pokolenie jutra” możecie posłuchać w czwartki od godziny 19 w Radiu Kielce (101.4 MHz, 90.4 MHz), na stronie z naszymi podcastami: https://cempolska.pl/tag/pokolenie-jutra/ oraz na naszych kanałach w popularnych serwisach streamingowych: Spotify, Google Podcast i Apple Podcast.
Stanisław M. Stanuch