Jak nie dać się oszukać fake newsom, na czym polega odpowiedzialność za słowo w czasach portali społecznościowych – taką wiedzą będą musieli wykazać się uczestnicy ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Mediach. W naszym województwie koordynatorem zmagań jest Michał Jas z Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
Konkurs skierowany jest do uczniów techników i liceów. Nabór do aktualnej, dziewiątej już edycji Olimpiady Wiedzy o Mediach właśnie się zakończył.
– W pierwszym etapie uczestnicy piszą eseje na wybrane pięć tematów. Potem przesyłają je do nas, my jako komisja regionu świętokrzyskiego oceniamy prace, następnie uczestnicy zostają zaproszeni na rozwiązanie testu – tłumaczy Michał Jas.
Najlepsi w regionie będą rywalizowali w ogólnopolskim finale. Michał Jas dodaje, że uczniowie przy tworzeniu eseju mogą zdecydować się na jeden z kilku wyznaczonych tematów.
– Uczniowie będą mogli się popisać znajomością, a także swoimi refleksjami na temat chociażby współczesnych mediów jako czwartej władzy, prawdy i fikcji w przekazach medialnych, a także roli mediów w relacjonowaniu tematów trudnych, jak wojna tocząca się za naszą wschodnią granicą czy pandemia koronawirusa – mówi koordynator.
Michał Jas dodaje, że dopiero w połowie listopada, kiedy wpłyną prace konkursowe, będzie wiadomo, ilu dokładnie uczniów z naszego województwa zdecydowało się przystąpić do rywalizacji. Przed pandemią, Olimpiada Wiedzy o Mediach gromadziła od 100 do 130 uczestników. W ubiegłym roku, z powodu nauki zdalnej oraz koronawirusa było znacznie gorzej, w olimpiadzie wzięło udział około 30 uczestników ze świętokrzyskich szkół.
Tradycyjnie organizatorem Olimpiady Wiedzy o Mediach jest Uniwersytet Warszawski, a patronat nad rywalizacją objęła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz Minister Edukacji i Nauki.
Uczestników olimpiady zachęcamy do odwiedzenia Centrum Edukacji Medialnej, które działa w naszej rozgłośni. Będą tam mogli zdobyć wiedzę na temat zagadnień poruszanych w trakcie konkursu.
Daniel Lenart