Zapowiedź webinaru – #MEDIAchallenge: Wikipedia dla uczniów – przyjaciel czy wróg?

Udostępnij

W dzisiejszych czasach, dzięki internetowi, dostęp do wiedzy jest niezwykle łatwy. Jednym z najpopularniejszych źródeł jest Wikipedia, z której zasobów korzystają praktycznie wszyscy internauci.

Wikipedia to ogromna baza wiedzy dostępna w wielu językach, w tym po polsku. Dla uczniów oznacza to, że mogą znaleźć informacje na praktycznie każdy temat, co może być niezwykle przydatne podczas przygotowywania się do lekcji, projektów lub prac domowych.

Największa na świecie encyklopedia tworzona jest przez wolontariuszy z całego świata. Proces zbierania materiałów do artykułu, weryfikacja źródeł i w końcu sam proces redagowania to doskonałe ćwiczenie dla uczniów. Wykształca umiejętności takie jak krytyczne myślenie,  pisanie poprawnym i zrozumiałym językiem.

Tworzenie artykułów w Wikipedii to też szansa, szczególnie dla mniejszych społeczności, zaprezentowania np. zabytków, historii regionu, w którym mieszkają czy nawet szkoły, do której uczniowie uczęszczają.

Bardzo cennym elementem Wikipedii, który często jest pomijany, a może być wykorzystywany przez uczniów, są podawane przy artykułach źródła. Ucząc się czy przygotowując prace, uczniowie mogą je wykorzystać i wybrać z nich być może inne rzeczy niż autor artykułu w Wikipedii.

O wszystkim tym opowie 19 października 2023 roku w godzinach od 12.00 do 13.00, podczas webinaru #MEDIAchallenge: Wikipedia dla uczniów – przyjaciel czy wróg, Klara Sielicka – Baryłka, menedżerka ds. Otwartej Edukacji w Wikimedia Polska, edukatorka i wikipedystka, absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi ogólnopolski projekt Wikiszkoła podnoszący kompetencje cyfrowe nauczycieli i uczniów.

Rejestracja do bezpłatnego webinarium: https://cempolska.pl/conferences/elementor-7918/

Osoby zainteresowane mogą otrzymać imienne zaświadczenie o udziale w webinarium.