Jak rozmawiać z seniorami o nowych technologiach?

Udostępnij

Wielu seniorów doświadcza lęku i niepewności w kontekście korzystania z nowych technologii, takich jak komputery, smartfony czy tablety. Jednak pokonanie tego strachu jest niezbędnym elementem w procesie edukacji cyfrowej. Z myślą o tym, jak możemy pomóc naszym rodzicom i dziadkom w pokonaniu tych obaw, zapraszamy na bezpłatne webinarium #MEDIAchallenge: edukacja seniorów w erze cyfrowej.

Podczas wydarzenia, które zaplanowane jest na 31 maja 2023 r., zwrócimy uwagę na istotną rolę bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni, w której seniorzy mogą nauczyć się korzystać z nowych technologii. Jest to jeden z kluczowych elementów skutecznego uczenia osób starszych.

Seniorzy mają potencjał do aktywnego uczestnictwa w świecie cyfrowym i odnalezienia się w erze technologii. Trzeba im tylko pokazać, w przystępny dla nich sposób, jak mogą z niego skorzystać. Odkrycie tych możliwości może prowadzić do większej niezależności, samodzielności i satysfakcji z codziennego życia.

Podczas webinarium dr hab. inż. Łukasz Tomczyk, pedagog i doktor filozofii, na co dzień zajmujący się kształtowaniem kompetencji cyfrowych i edukacją seniorów, opowie o sposobach i metodach pomagających osobom starszym przezwyciężyć lęk związany z cyberprzestrzenią. Mimo wielu działań zmierzających do integracji cyfrowej, do tej pory nie udało się całkowicie włączyć wszystkich grup wiekowych w społeczeństwo informacyjne. W wykładzie zostaną przedstawione indywidualne uwarunkowania powodujące wykluczenie cyfrowe oraz praktyki wspomagające integrację cyfrową.

Naszym celem jest udowodnienie, że nowe technologie to nie tylko wyzwanie, ale również szansa na rozwój. Chcemy podpowiedzieć, jak nauczyć seniorów podstawowych umiejętności korzystania z cyfrowych udogodnień, a także pomóc im przełamać irracjonalny strach – zauważa dr Paulina Prędotka, dyrektor Centrum Edukacji Medialnej w Kielcach.

Aby wziąć udział w naszym spotkaniu z cyklu #MEDIAchallenge wystarczy zarejestrować się na stronie: www.cempolska.pl/konferencje. Zainteresowane osoby mogą otrzymać zaświadczenie o uczestnictwie w webinarium.

Centrum Edukacji Medialnej to miejsce nauki o mediach, a w szczególności o tym, jak odróżniać informacje prawdziwe od fałszywych. Skupia się na rozwijaniu w Polsce edukacji medialnej, ukazywaniu sposobów walki z fake newsami i dezinformacją. Funkcjonuje w trzech obszarach: interaktywnej wystawy składającej się 10 stref edukacyjnych (historii mediów, historii radia, odsłuchu audycji, edukacyjnej, rozszerzonej rzeczywistości, wiedzy, studia Green Screen, studia nagraniowego, studia Dolby Atmos, fake newsów), strony internetowej (www.cempolska.pl) z konspektami lekcji na temat edukacji medialnej dla nauczycieli i uczniów oraz rozwijaną bazą wiedzy, specjalnych wydarzeń (tj. konferencji, szkoleń, dyskusji panelowych).