Podsumowanie webinaru – #MEDIAchallenge: praktycznie o fact-checkingu

Udostępnij

W dzisiejszych czasach, kiedy informacje rozprzestrzeniają się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, a fałszywe wiadomości mogą wprowadzać w błąd miliony ludzi, fact-checking staje się kluczowym narzędziem w walce o prawdę. Podczas naszego najnowszego webinaru eksperci omówili znaczenie oraz proste sposoby weryfikacji informacji, które każdy z nas może zastosować.

Już na wstępie dr Anna Kalinowska-Balcerzak oraz dr Bartłomiej Balcerzak z BITECH ThinkTank, przytoczyli cytat XIX-wiecznego galicyjskiego poety: „Półprawdy to całe kłamstwo”, który uzmysławia nam, że z dezinformacją i manipulacjami mamy do czynienia nie od dziś. Remedium na to jest fact-checking, czyli jak tłumaczą eksperci „idea weryfikacji treści”.

Nasi prelegenci krótko przedstawili historię fact-checkingu internetowego, który ma już blisko 30 lat. Wspomnieli również o słynnych, w tym również polskich, tzw. urban legends, czyli opowieściach, które w różnych wersjach krążą po świecie i najczęściej są zlepkiem faktów i fikcji. Polskim przykładem jest warszawska legenda o „Czarnym Romanie”. W dalszej części zaprezentowali techniki stosowane przez autorów dezinformacji, podkreślając, że ich znajomość często ustrzeże nas przed przestępcami, którzy też oczywiście próbują manipulować swoimi ofiarami.

Na koniec uczestnicy webinaru poznali zasady fact-checkingu oraz kilka metod, którymi można zweryfikować docierające do nas informacje. Zobaczyli, jak w praktyce posługiwać się techniką zwaną „wyszukiwanie obrazu”, o której można przeczytać w naszej bazie wiedzy oraz w jaki sposób korzystać z tzw. „Maszyny czasu”.

Zapraszamy do obejrzenia tego inspirującego i pełnego wiedzy odcinka #MEDIAchallenge oraz zapoznania się z naszymi artykułami w bazie wiedzy.

SMS