Półprawdy i kłamstwa: jak sobie z nimi radzić?

Udostępnij

Nieprawdziwe informacje, zwane także dezinformacją, fake newsami czy fałszywymi informacjami, to nic nowego. Jednak wraz z postępem technologicznym oraz coraz łatwiejszym dostępem do internetu i mediów społecznościowych, stały się one zjawiskiem na tyle powszechnym i masowym, że poważnie zagrażają normalnemu funkcjonowaniu społeczeństw, a nawet państw.

W dzisiejszych czasach walka z dezinformacją stała się priorytetem dla wielu organizacji i instytucji, które starają się wykryć i ujawnić fałszywe informacje. Jednym z takich działań jest organizowane przez Centrum Edukacji Medialnej w Kielcach webinarium #MEDIAchallenge: praktycznie o fact-checkingu, które odbędzie się 20 kwietnia 2023 roku.

Podczas spotkania eksperci: dr Anna Kalinowska-Balcerzak – badaczka w obszarze kultury cyfrowej i prezes BITECH ThinkTank oraz dr Bartłomiej Balcerzak – ekspert z zakresu uczenia maszynowego i zapobiegania dezinformacji, zaprezentują różne metody fact-checkingu oraz omówią sposoby weryfikacji informacji. Tego typu narzędzia najczęściej nie wymagają specjalistycznej wiedzy technicznej i mogą być stosowane przez każdego, kto chce zweryfikować informacje.

Posiadanie takiej wiedzy jest niezwykle cenne we współczesnych realiach, ponieważ pozwala na zwalczanie dezinformacji, a także zapobieganie wielu przestępstwom, takim jak wyłudzanie pieniędzy czy narażanie ludzi na niebezpieczeństwo. Praktyczna nauka powinna być prowadzona już od najmłodszych lat, aby dzieci i młodzież były lepiej przygotowane do radzenia sobie z różnymi przejawami manipulacji.

Warto zauważyć, że młodzi ludzie są szczególnie narażeni na fałszywe informacje, ponieważ często są aktywnymi użytkownikami mediów społecznościowych, w których nieprawdziwe treści rozpowszechniają się wyjątkowo szybko.

Aby wziąć udział w najbliższym spotkaniu wystarczy zarejestrować się na stronie: cempolska.pl/konferencje. Dla uczestników wydarzenia przewidziane są zaświadczenia potwierdzające udział.