W ciągu ostatnich kilku dekad media i technologie cyfrowe miały ogromny wpływ na nasze życie, zmieniając nasz sposób komunikowania się, odbierania informacji oraz postrzegania świata. Jednak postęp technologiczny nie zatrzymuje się, a kolejny etap ewolucji wydaje się obecnie kierować ku zintegrowaniu technologii z naszymi zmysłami i ciałem. Czy jesteśmy gotowi na cyborgiczną przyszłość, w której technologie cyfrowe staną się nieodłączną częścią nas samych? Jakie korzyści i wyzwania niesie za sobą ta cyfrowa rewolucja wewnątrz nas?
Nie minęło jeszcze 50 lat, od kiedy komputery zaczęły masowo pojawiać się w życiu zwykłych ludzi. Dzisiaj w różnych postaciach stały się codziennością, bez której trudno sobie wyobrazić życie, naukę i pracę każdego z nas. Przez większość tego okresu komunikacja z maszynami odbywała się i nadal odbywa w sposób dość prymitywny, czyli za pomocą klawiatury czy ekranów dotykowych. W ostatnich latach powoli zaczyna się to jednak zmieniać. Rozwój technologii rozpoznawania głosu sprawił, że spora część komunikacji z maszyną może odbywać się w bardziej naturalny sposób, czyli poprzez mowę. Powszechnie stosowane są urządzenia, które potrafią monitorować niektóre parametry naszego ciała jak puls, ciśnienie czy akcję serca.
Naszą codzienność coraz bardziej przenikają technologie działające na zmysły (np. wirtualna i rozszerzona rzeczywistość). To jednak dopiero początek. Już dziś się mówi o popularyzacji interfejsów mózg-maszyna (Brain-Computer Interfaces), które są szansą na poprawę jakości życia osób niepełnosprawnych. Cały czas trwają prace nad cyfrowymi wszczepami i protezami.
W jaki sposób te obecnie już istniejące technologie i te, które są nadal opracowane, wpłyną na nasze życie? O tym opowie 28 września 2023 roku podczas naszego webinarium #MEDIAchallenge: cyborgiczna przyszłość – technologie wewnątrz nas dr hab. Piotr Celiński, prof. UMCS w Lublinie. Prof. Celiński jest medioznawcą w katedrze Teorii Mediów UMCS. Zajmuje się nowymi mediami, internetem, kulturą cyfrową i komunikacją społeczną i wizualną.
Rejestracja do bezpłatnego webinarium: https://cempolska.pl/konferencje/.
Osoby zainteresowane mogą otrzymać imienne zaświadczenie o udziale w webinarium.
SMS