Zapowiedź webinaru – #MEDIAchallenge: cyfrowa tożsamość a własne ja młodzieży

Udostępnij

Jeden na pięciu amerykańskich nastolatków twierdzi, że korzysta z YouTube „prawie cały czas”, ponad połowa (54 proc.) uważa, że byłoby im trudno zrezygnować z mediów społecznościowych – wynika z cyklicznego badania „Teens, Social Media and Technology 2022”, prowadzonego przez Pew Research. Podobnie jest na całym świecie. Smartfon stał się rzeczą, którą współczesny nastolatek ma cały czas przy sobie.

W dzisiejszych czasach cyfryzacja i powszechna dostępność technologii wpływają na życie młodzieży w sposób nieodwracalny. Internet, smartfony, media społecznościowe i inne narzędzia cyfrowe są integralną częścią ich codzienności. Wraz z nowymi możliwościami pojawiają się także nowe wyzwania, zwłaszcza związane z cyfrową tożsamością i wpływem, jaki ma ona na kształtowanie własnego ,,ja” młodych ludzi.

Media społecznościowe odgrywają kluczową rolę w życiu młodzieży. Te platformy umożliwiają im łatwe nawiązywanie kontaktów, dzielenie się zainteresowaniami, doświadczeniami, a także tworzenie swojego wizerunku w świecie wirtualnym. Jednak rola mediów społecznościowych w kształtowaniu tożsamości młodzieży ma zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty. Z pewnością do tych pierwszych należy zaliczyć możliwość wyrażenia przez adolescentów swojej tożsamości, pokazanie swoich zainteresowań czy manifestowanie przekonań i wartości, jakimi kierują się w życiu. Ważny jest również fakt, że dzięki serwisom społecznościowym młodzi ludzie znajdują wspólny język w grupach o podobnych doświadczeniach czy zainteresowaniach. Jest to szczególnie ważne dla tych, którzy mają problemy z integracją czy aprobatą w swoim środowisku np. szkolnym.

Są też jednak wyzwania, jakie czekają młodzież korzystającą z serwisów społecznościowych. Najczęściej nie zdają sobie oni sprawy, że obraz np. celebrytów czy idoli, jaki dostarczają im te serwisy, jest prawie zawsze wyidealizowany. Porównywanie się z nim może prowadzić do poczucia niższej wartości u młodego człowieka. Nadmierne korzystanie z platform prowadzi prędzej czy później do uzależnienia, zmniejszenia liczby kontaktów off-line, a w skrajnych przypadkach fizycznej samotności.

W naszym bezpłatnym webinarium #MEDIAchallenge: cyfrowa tożsamość a własne ja młodzieży wystąpi dr Anna Kalinowska-Balcerzak, autorka książki „Cyfrowa tożsamość – jak rozgryźć technologie, które co dzień praktykujemy na sobie?”, w której analizuje związki nowych technologii z codziennym życiem. Bada „dlaczego i jak” z perspektywy użytkownika wygląda korzystanie z ogromu możliwości, jakie daje technologia współczesnemu człowiekowi.

Zapraszamy 3 października 2023 roku w godzinach 12.00. Rejestracja na stronie https://cempolska.pl/konferencje/.

Zainteresowane osoby będą mogły otrzymać imienne zaświadczenie o udziale w webinarium.